28 maja
sobota
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nazywają nas śląskim Westerplatte

Ocena: 0
2565

Harcerstwo to styl życia i tradycja rodzinna. Druh Filip Bałazy założył Harcerską Grupę Historyczną, aby promować historię powstań śląskich nie tylko wśród młodych.

fot. 10 HDŻ

Filip Bałazy to dziewiętnastoletni instruktor 10 Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej im. gen. Mariusza Zaruskiego w Katowicach-Szopienicach. Pasjonuje się historią, szczególnie historią Śląska. – Zawsze byłem dumny, że jestem harcerzem. Nie wstydzę się nieraz iść pod prąd, kierować się wartościami, kochać swoją małą ojczyznę, a przez to i cały kraj. Tę miłość staram się zaszczepiać w młodych ludziach z drużyny, bo wiem, że to nie pójdzie na marne – wyznaje. – Dlatego też powstała ta grupa historyczna, abyśmy uczyli innych i siebie przez zabawę. A wszystko rozpoczęło się od Odrzańskiego Spływu Wiosennego.

 

Promują historię powstań

Pomysł zrodził się w głowie młodego wodniaka w maju 2013 r. Podczas jubileuszowego – pięćdziesiątego – Odrzańskiego Spływu Wiosennego druhowie Filip i Łukasz przebrali się za powstańców śląskich z oddziału kpt. Roberta Oszka. Wszystkim wodnym harcerzom z Chorągwi Śląskiej ZHP zgromadzonym na uroczystym apelu na Górze św. Anny, przy pomniku Czynu Powstańczego, bardzo się to spodobało. Spodobało się również młodzieży z 10 HDŻ. Zaczęli kupować mundury, wyposażenie i repliki broni. I od tamtej pory, w ramach grupy historycznej, promują historię powstań śląskich.

– Nasza grupa liczy 10 osób. Na początku był to tylko mój zastęp, ale teraz są to harcerze z naszej drużyny, w wieku 14-20 lat, którzy bardzo mocno angażują się w całe to przedsięwzięcie – opowiada druh Filip Bałazy. Najpierw grupa nazywała się „Powstaniec”, ale od listopada 2014 r. zmieniła nazwę na Harcerską Grupę Historyczną im. kpt. Roberta Oszka. Po raz pierwszy, oficjalnie, zaprezentowali się w kwietniu 2014 r., na Otwarciu Sezonu Nawigacyjnego 10 HDŻ nad stawem Morawa w Katowicach-Szopienicach, gdzie znajduje się stanica drużyny.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 37 (675), 16 września 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 września 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 maja

Sobota, VI Tydzień Wielkanocny - wspomnienia:św. Germana z Paryża, biskupa, św. Marii Anny od Pana Jezusa z Paredes, dziewicy, bł. Lanfrancka, biskupa, bł. Stefana Wyszyńskiego
Wyszedłem od Ojca i na świat przyszedłem,
znowu opuszczam świat i idę do Ojca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16,23b-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter