24 kwietnia
wtorek
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nawrócenie na ojcostwo

Ocena: 5
494

– Dziecko musi mieć pewność, że miłość rodziców trwać będzie do końca życia – mówi Jacek Pulikowski

fot. arch. rodzinne

Z Jackiem Pulikowskim, wykładowcą Studium Rodziny przy Wydziale Teologii UAM w Poznaniu, rozmawia Monika Odrobińska

 

Czy można być dobrym ojcem, nie będąc dobrym mężem?

Zacząłbym od tego, że nie można być dobrym mężem, nie będąc dobrym człowiekiem. I nie osiągnie się wówczas szczęścia. Tak samo nie da się być dobrym i szczęśliwym ojcem, nie będąc dobrym i szczęśliwym mężem. Dla dziecka ważniejsze od tego, czy mama i tata je kochają, jest to, czy kochają się nawzajem. Ono musi mieć pewność, że ich miłość trwać będzie do końca życia.

 

Co czyni mężczyznę ojcem?

Często wcale nie narodziny dziecka. Czasem ojciec nawet nie wie, że nim biologicznie został – bo jego rola ograniczyła się do sprzedania nasienia do banku spermy. Ale można być w pełni matką czy ojcem, nie rodząc dziecka. Przykładami mogą być św. Matka Teresa z Kalkuty czy św. Jan Paweł II. Bo ojcostwo, podobnie jak macierzyństwo, to postawa człowieka. Jan Paweł II sformułował postawę ojca przez wymienienie jego funkcji w Familiaris consortio. Pierwszą jest odpowiedzialność za życie poczęte; już tu wielu się wykłada. Drugą – wspólny z żoną udział w wychowaniu. Jakże częste jest funkcjonowanie rodziców na zasadzie: on zarabia, ona wychowuje. Ostatnio w poradni rodzinnej byłem świadkiem, jak mąż wykrzyczał żonie, że to przez nią dzieci się pogubiły, bo to ona je wychowała, on się do wychowania nie mieszał. Trzecią funkcją ojca jest praca zawodowa służąca rodzinie, a nie niszcząca ją; praca zawodowa ojca – matki zresztą też – ma rodzinie służyć, a nie ją niszczyć. Ojciec wreszcie powinien dawać przykład dojrzałej postawy chrześcijańskiej; patrząc na ojca dzieci budują w sobie obraz Boga Ojca. Ojciec niewypełniający wymienionych wyżej funkcji, jest ojcem… dysfunkcyjnym.

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 25 (611), 18 czerwca 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 czerwca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły