21 stycznia
czwartek
Agnieszki, Jarosława
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

NATO obroni nas skuteczniej

Ocena: 0
608

To dobra wiadomość: NATO zwiększy swoją obecność w Polsce, a także na Litwie, Łotwie i w Estonii, poprawi też zdolność obrony naszych krajów. Zabiegaliśmy o to od kilku lat, widząc, jak Rosja rozwija wojska na swoich zachodnich granicach.

Nie chodzi zresztą wyłącznie o to, by na naszym terytorium stacjonowała dużo większa liczba żołnierzy z USA i innych państw Sojuszu, choć i to jest bardzo ważne. Rzecz w tym, by w razie niebezpieczeństwa NATO mogło nam i naszym sąsiadom skutecznie pomóc. Te wysiłki przez jakiś czas blokowała Ankara.

– Turcja nie zgadzała się na zatwierdzenie aktualizacji planów obronnych dla Polski i państw bałtyckich w czasie szczytu w Londynie w grudniu 2019 r. Podobno domagała się uznania przez Sojusz kurdyjskich ludowych milicji samoobrony (YPG) za organizację terrorystyczną – mówi tygodnikowi „Idziemy” dr Wojciech Lorenz, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. – Siły te były wspierane przez część państw NATO, ponieważ pomagały w walce z tzw. Państwem Islamskim. Nie wiadomo, jak się udało Turcję przekonać do zmiany zdania, ale z pewnością nie było to łatwe i należy to uznać za duży sukces. Ostatecznie NATO nie uznało YPG za ugrupowanie terrorystyczne, ale zapewne Turcja musiała uzyskać coś, na czym jej zależało. Dzięki załagodzeniu tego kryzysu możliwe jest wdrażanie kolejnego etapu wzmacniania zdolności do obrony i odstraszania na wschodniej flance Sojuszu – dodaje dr Lorenz.

Jak powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, „zatwierdzone przez NATO plany obrony dla Polski i krajów bałtyckich to większa obecność Sojuszu na wschodniej flance i rozszerzony zakres gwarancji i działań obronnych dla Polski”. Według ministra, zgoda Ankary to efekt misji negocjacyjnej prezydenta Andrzeja Dudy we współpracy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

 


ROSYJSKIE ZAGROŻENIE

Czy rzeczywiście Rosja jest dla nas niebezpieczna? Niestety tak – bo swymi działaniami w minionych latach dowiodła, że gotowa jest użyć siły, jeśli tylko uzna to za słuszne. I nie przejmuje się prawem międzynarodowym. W 2008 r. Rosja niemal zajęła Gruzję, a obecnie kontroluje dwie samozwańcze republiki, formalnie będące częścią Gruzji: Abchazję i Osetię Północną. W 2014 r. zajęła Krym, z początku udając, że nie bierze udziału w działaniach zbrojnych (bo rozpoczęli je rosyjscy żołnierze w mundurach bez oznaczeń, nazywani w związku z tym „zielonymi ludzikami”). Potem dokonała aneksji półwyspu, przeprowadzając fikcyjne „referendum”. Oczywiście te działania nie zostały uznane w świecie – także przez Polskę. Równolegle Moskwa zbrojnie i finansowo wspierała separatystów z Donbasu i obecnie faktycznie sprawuje władzę nad innymi samozwańczymi „republikami ludowymi”: doniecką i ługańską. Moskwa także od lat intensywnie podsyca odśrodkowe tendencje w Estonii, na Łotwie i Litwie, wykorzystując istniejącą w tych krajach mniejszość rosyjską.

Granic Rosji z NATO strzeże Zachodni Okręg Wojskowy. Do niedawna miał na uzbrojeniu 48 nowoczesnych zestawów rakietowych Toczka i Iskander, ponad 700 czołgów T-72, T-80 i T-90, około 900 bojowych wozów piechoty, a także 600 jednostek artylerii. Lotnictwo to blisko sto bombowców, w tym Su-34, 200 samolotów myśliwskich i myśliwsko-bombowych typu Su-27, MiG-29 i MiG-31, jak również 80 śmigłowców szturmowych. Z kolei Flota Bałtycka dysponuje okrętami podwodnymi, korwetami i okrętami desantowymi – także w Obwodzie Kaliningradzkim, określanym mianem „niezatapialnego lotniskowca”. Najbardziej znane jednostki Okręgu to 4 Gwardyjska Kantemirowska Dywizja Czołgów, która walczyła w wojnach czeczeńskich i nawet w Kosowie (14 tys. żołnierzy, 320 czołgów, 300 bojowych wozów piechoty BMP-2, 130 dział samobieżnych i 12 wyrzutni rakiet) oraz 2 Gwardyjska Tamańska Dywizja Strzelców Zmotoryzowanych. Warto zauważyć, że kilka jednostek Okręgu nosi „polskie” nazwy, bo w 1944-1945 r.wyzwalały nasze miasta: 336 Gwardyjska Białostocka Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej, 27 Warszawska Samodzielna Brygada Kolejowa oraz 6 Częstochowska Samodzielna Brygada Czołgów.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 stycznia

Czwartek, II Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy
Wszyscy, którzy mieli jakieś choroby, cisnęli się do Niego, aby Go dotknąć.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 7,25-8,6; Ps 40,7-8a-10.17; Mk 3,7-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter