20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie - plan obchodów

Ocena: 0
1118

Centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się 28 lutego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego Mszą świętą o godz. 18.00. Eucharystii będzie przewodniczyć biskup polowy Józef Guzdek, który wygłosi okolicznościowe kazanie. Po Mszy świętej rozpocznie się koncert upamiętniający żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego.

Żołnierze V Wileńskiej Brygady AK, 1945. Stoją od lewej: ppor. Henryk Wieliczko "Lufa", por. Marian Pluciński "Mścisław", mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", NN, Zdzisław Badocha "Żelazny". Fot. Wikimedia Commons / domena publiczna

 

W środę 1 marca o godz. 10.00 na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego rozpocznie się uroczysty apel pamięci z udziałem Antoniego Macierewicza, Ministra Obrony Narodowej. Na dziedzińcu muzeum wręczone zostaną stopnie mianowań na kolejne stopnie wojskowe, Odznak Honorowych i Medali Pamiątkowych „Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego”. Po zakończeniu uroczystości odbędzie się przemarsz wojskowej asysty honorowej oraz pododdziałów rekonstrukcji historycznej z Muzeum Wojska Polskiego na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Na godz. 11.30 zaplanowana jest uroczystość złożenia wieńców i wiązanek kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

W południe na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, przed Panteonem-Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych, usytuowanym w kwaterze „Ł” odbędzie się okolicznościowy apel pamięci.

O godz. 16.00 z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy odbędzie się uroczystość upamiętniającą ofiary reżimu komunistycznego pod tablicą znajdującej się na murze aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej na Mokotowie.

O godz. 18.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się apel pamięci połączony z ceremonią przekazania dziedzictwa tradycji, nadania imion patronów i przyjęciem wyróżniających nazw przez trzy Brygady Obrony Terytorialnej. Na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożone zostaną kwiaty.

Wieczorem o godz. 20.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpocznie się Msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.

W całym kraju odbędą się także uroczystości religijne i patriotyczne w miejscach upamiętnień, organizowane przez lokalne władze samorządowe i organizacje społeczne. W najbliższą niedzielę w wielu miejscach Polski, a także m.in. w Polskich Kontyngentach Wojskowych odbędą się „Biegi Tropem Wilczym” upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych.

Mianem Żołnierzy Wyklętych i Żołnierzy Niezłomnych określani są członkowie podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiający opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944-1963. Do podziemia antykomunistycznego przeszli głównie żołnierze AK oraz osoby, które nie chciały zgodzić na sowiecką dominację w kraju. W walkach zginęło ponad 8 i pół tysiąca żołnierzy podziemia, 5 tysięcy skazano na karę śmierci. Ponad 20 tysięcy poniosło śmierć w obozach i więzieniach. Według szacunków historyków walkę z komunistami mogło podjąć nawet 200 tysięcy osób.

Ostatni z Żołnierzy Niezłomnych – Józef Franczak ps. "Lalek" zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w województwie lubelskim, 21 października 1963 roku.

Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia święta upamiętniającego żołnierzy podziemia niepodległościowego podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Po jego śmierci prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm 3 lutego 2011 roku.

Data święta nie jest przypadkowa. 1 marca 1951 r. wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter