18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie - plan obchodów

Ocena: 0
670

Centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się 28 lutego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego Mszą świętą o godz. 18.00. Eucharystii będzie przewodniczyć biskup polowy Józef Guzdek, który wygłosi okolicznościowe kazanie. Po Mszy świętej rozpocznie się koncert upamiętniający żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego.

Żołnierze V Wileńskiej Brygady AK, 1945. Stoją od lewej: ppor. Henryk Wieliczko "Lufa", por. Marian Pluciński "Mścisław", mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", NN, Zdzisław Badocha "Żelazny". Fot. Wikimedia Commons / domena publiczna

 

W środę 1 marca o godz. 10.00 na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego rozpocznie się uroczysty apel pamięci z udziałem Antoniego Macierewicza, Ministra Obrony Narodowej. Na dziedzińcu muzeum wręczone zostaną stopnie mianowań na kolejne stopnie wojskowe, Odznak Honorowych i Medali Pamiątkowych „Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego”. Po zakończeniu uroczystości odbędzie się przemarsz wojskowej asysty honorowej oraz pododdziałów rekonstrukcji historycznej z Muzeum Wojska Polskiego na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Na godz. 11.30 zaplanowana jest uroczystość złożenia wieńców i wiązanek kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

W południe na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, przed Panteonem-Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych, usytuowanym w kwaterze „Ł” odbędzie się okolicznościowy apel pamięci.

O godz. 16.00 z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy odbędzie się uroczystość upamiętniającą ofiary reżimu komunistycznego pod tablicą znajdującej się na murze aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej na Mokotowie.

O godz. 18.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się apel pamięci połączony z ceremonią przekazania dziedzictwa tradycji, nadania imion patronów i przyjęciem wyróżniających nazw przez trzy Brygady Obrony Terytorialnej. Na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożone zostaną kwiaty.

Wieczorem o godz. 20.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpocznie się Msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.

W całym kraju odbędą się także uroczystości religijne i patriotyczne w miejscach upamiętnień, organizowane przez lokalne władze samorządowe i organizacje społeczne. W najbliższą niedzielę w wielu miejscach Polski, a także m.in. w Polskich Kontyngentach Wojskowych odbędą się „Biegi Tropem Wilczym” upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych.

Mianem Żołnierzy Wyklętych i Żołnierzy Niezłomnych określani są członkowie podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiający opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944-1963. Do podziemia antykomunistycznego przeszli głównie żołnierze AK oraz osoby, które nie chciały zgodzić na sowiecką dominację w kraju. W walkach zginęło ponad 8 i pół tysiąca żołnierzy podziemia, 5 tysięcy skazano na karę śmierci. Ponad 20 tysięcy poniosło śmierć w obozach i więzieniach. Według szacunków historyków walkę z komunistami mogło podjąć nawet 200 tysięcy osób.

Ostatni z Żołnierzy Niezłomnych – Józef Franczak ps. "Lalek" zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w województwie lubelskim, 21 października 1963 roku.

Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia święta upamiętniającego żołnierzy podziemia niepodległościowego podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Po jego śmierci prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm 3 lutego 2011 roku.

Data święta nie jest przypadkowa. 1 marca 1951 r. wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 czerwca

"Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują"

Dziś w Kościele: wtorek, XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni lub wspomnienie dowolne św. Elżbiety z Schönau, dziewicy, zakonnicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 8,1-9; Ps 146 (145),1b-2. 5-6b.6c-7.8-9a; Mt 5,43-48.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)