9 grudnia
piątek
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Najmłodszy żołnierz legendarnej reduty Powstania Warszawskiego skończył 90 lat

Ocena: 0
2071

Dziś kończy 90. lat, a od wczoraj jest kapitanem Wojska Polskiego! Rozkaz ministra Obrony Narodowej został odczytany w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie Juliusz Kulesza ps.”Julek”, najmłodszy żołnierz legendarnej reduty Powstania Warszawskiego w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, świętował wraz z rodziną i przyjaciółmi.

fot. Barbara Sułek-Kowalska

Uroczystą laudację wygłosił senator Jan Żaryn podkreślając, że jubilat – urodzony w najpiękniejszym dla II Rzeczpospolitej okresie wolności i rozkwitu – nie tylko sam jest całe życie niepodległym człowiekiem, ale piewcą niepodległości i wychowawcą narodu.

Julian Kulesza, z klasycznym życiorysem warszawiaka – dzieciństwo na Starym Mieście i Żoliborzu, szkoła powszechna wybitnej patriotki Heleny Chełmońskiej, potem tajne komplety i praca w wytwórni  – podjął po wojnie wielkie dzieło upamiętniania swoich kolegów z Powstania, swojej placówki powstańczej i swojego miasta. Po studiach w ASP był grafikiem, ale równolegle – wbrew przeciwnościom – historykiem i dokumentalistą, autorem osiemnastu książek, w tym „Z tasiemką na czołgi”, „Reduta PWPW”, „Sen o Rybakach”, „Przeciw konfidentom i czołgom”.

Ogromną owacją przyjęto jego pełną humoru odpowiedź na chóralne „sto lat”, że za dziesięć lat wszyscy znowu spotkamy się na kolejnych „okrągłych” urodzinach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz i publicystka, współautorka m.in. "Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych" oraz " Podstaw warsztatu dziennikarskiego", prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW, współtwórca i była, wieloletnia sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy".

- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Piątek, II tydzień Adwentu - dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Diego Cuauhtlatoatzin
Dasz światło życia idącym za Tobą
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 11, 16-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter