19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na granicy życia

Ocena: 0
2132

Opracujmy wytyczne wyjaśniające, czym jest terapia daremna - mówi dr Błażej Kmieciak, przewodniczący Zespołu ds. opracowania standardów postępowania w terapiach medycznych stosowanych w okresie kończącego się życia, powołanym przy Rzeczniku Praw Pacjenta, w rozmowie z Ireną Świerdzewską.

Fot. Rafał Grad

Co było powodem powołania Zespołu?

Zespół powstał dzięki współpracy rzecznika praw pacjenta Bartłomieja Chmielowca z organizacjami działającymi na rzecz pacjentów i środowiskiem naukowym. Inspiracją była konferencja, która odbyła się w tym roku w Gdańsku, a dotyczyła problemów związanych z sytuacją pacjentów, którzy umierają, doświadczają stanów minimalnej świadomości, przebywają w oddziałach intensywnej opieki medycznej. Uznano, że konieczne jest powołanie zespołu, który opracuje standardy odnoszące się do praw pacjenta umierającego i tego w końcowym okresie życia, a także praw jego rodziny.

Czego standardy te miałyby dotyczyć?

Niejasności pojawiają się w kontekście zagwarantowanych ustawowo praw pacjenta. Myślę tu przede wszystkim o rzetelnym prawie do informacji, która będzie zrozumiała dla pacjenta, co wiąże się m.in. z wyrażaniem zgody pacjenta na różne działania medyczne. Chodzi też o prawo do kontaktu z osobami bliskimi. Dochodzi do konfliktów, które w mojej ocenie wynikają ze złej komunikacji. Z jednej strony jest profesjonalny personel, który używa bardzo hermetycznego języka, z drugiej – umierający pacjent i przerażona rodzina, która nie rozumie tego języka. Chodzi też o konkretne propozycje legislacyjne odnośnie do pełnomocników medycznych czy wprowadzenia mediatora medycznego, a więc osoby, który pomaga rozwiązać konflikt.

Kiedy byłem rzecznikiem praw pacjenta w szpitalach psychiatrycznych, część pacjentów zwracała też uwagę na swoje prawo do opieki duszpasterskiej.

Czy Zespół będzie odnosił się do momentu decyzji o odłączeniu pacjenta od aparatury?

Będziemy mieć na uwadze standardy medyczne, ale nie będziemy proponować nowych rozwiązań, bo jest to kompetencja gremiów medycznych. W naszym gronie są wybitni przedstawiciele z tej dziedziny. Ważne jest stworzenie wzorca tzw. dobrych praktyk z myślą o pracownikach medycznych – lekarzach, pielęgniarkach – ale także osobach duchownych. Chcemy stworzyć rodzaj Karty Praw Pacjenta doświadczającego stanu, który prowadzi nieuchronnie do śmierci. Będzie ona zawierała informacje dla pacjenta i dla jego rodziny, czego mają prawo oczekiwać w tej szczególnie trudnej sytuacji. Pojawia się też pomysł wskazówek dla przedstawicieli mediów – bo wszelkie uwagi dziennikarzy muszą opierać się na wiedzy i faktach medycznych, w przeciwnym wypadku mogą powodować ogromne szkody społeczne.

Zajmiecie się sprawą terapii uporczywej dziecka, osób nieuleczalnie i przewlekle chorych?

Naszym celem jest przede wszystkim opracowanie pewnych wytycznych, które ułatwią zrozumienie, czym jest terapia daremna, uporczywa, jak jej unikać, ponieważ jest naruszeniem godności pacjenta. Śmierć dziecka jest szczególnie trudną emocjonalnie sytuacją. Bardzo ważny jest więc element edukacyjny, jak wyróżnić moment zaprzestania terapii uporczywej, która jest także działaniem nieetycznym i naruszeniem w kodeksie etyki lekarskiej.

Jak odróżnić tego typu postępowanie od eutanazji?

Odstąpienie od terapii uporczywej przez niektórych traktowane jest jak podjęcie działań z zakresu eutanazji, co nie jest prawdą. Trzeba to wyjaśnić, uargumentować, pokazać, jaka jest różnica, kiedy „pozwolenie” pacjentowi na śmierć nie jest działaniem eutanatycznym. Są sytuacje ciężkiej choroby pacjenta, prowadzącej do nieuchronnej śmierci; w tym momencie dołożenie kolejnych metod terapii, np. operacyjnej, będzie działaniem uporczywym, wywołującym tylko cierpienie. W tym przypadku podejmuje się terapię z zakresu medycyny paliatywnej, która, nie wzmagając cierpienia, pozwala na godną śmierć w momencie, w którym śmierć ma przyjść, bez jej przyśpieszania. Przyśpieszanie wtedy śmierci byłoby właśnie eutanazją.

W jakim składzie będzie pracował Zespół?

W gronie kilkunastu osób są przedstawiciele różnych środowisk: profesorowie medycyny, pielęgniarki, psychologowie, prawnicy, zaproszony został bp Józef Wróbel, przewodniczący Komisji Bioetycznej przy Episkopacie Polski, i ks. prof. Piotr Morciniec, bioetyk. Obecni są lekarze, którzy pomagali zespołowi ekspertów przy Episkopacie Polski w tworzeniu standardów wytycznych dotyczących uporczywej terapii.

Jaki status będzie miał dokument wypracowany przez Zespół?

Na koniec stycznia przyszłego roku opracujemy dokument z konkretnymi rekomendacjami, a także propozycjami zmian w prawie. Będziemy chcieli przedstawić go stronie rządowej. Mamy nadzieję na debatę i przyjęcie wskazówek do realizacji w placówkach medycznych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter