25 sierpnia
niedziela
Luizy, Ludwika, Józefa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na 15 sierpnia

Ocena: 0
1270

Czy rzeczywiście „czerwona zaraza” zniknęła już z polskiej ziemi, bo zastąpiła ją następna, w kolorach sfałszowanej tęczy?

fot. arch. Starostwa Powiatu Wołomińskiego

„Czerwona zaraza” ze wstrząsającego i wizjonerskiego wiersza warszawskiego powstańca Józefa Szczepańskiego ps. „Ziutek” – nota bene, kilka lat temu drukowaliśmy w całości jego wiersz na naszych łamach – miała dla tego młodego warszawiaka konkretny wymiar bolszewickiej agresji z 1920 r., zdławionej 15 sierpnia w bitwie warszawskiej, odkrytej w 1943 r. wiedzy o katyńskich grobach i kolejnej bolszewickiej hordy, która w czasie powstania stała za Wisłą. Sierpień, czy chcemy tego czy nie, jest miesiącem naprawdę wielkich narodowych rocznic, i to właśnie „czerwona zaraza” wciąż pilnuje, aby stale były one punktem zapalnym, aby siały niezgodę, wciąż narzuca na te rocznice swoje narracje, wciąż dopuszcza się fałszerstw i mąci, i mąci, i skłóca.

Czy „czerwona zaraza” zniknęła, skoro prezydent Warszawy w powstańczym przemówieniu, u stóp pomnika, w obecności sędziwych weteranów, prezydenta RP i biskupów, ostrzega nas przed faszyzmem i wzywa do niezgody na faszyzm? A dzień później, już samego 1 sierpnia wieczorem, kiedy warszawiacy i goście przybyli na obchody jadą tramwajami na plac Piłsudskiego, aby razem śpiewać powstańcze piosenki, w tramwajach i autobusach na elektronicznych ekranach pojawiają się sygnowane przez miasto wezwania do walki z faszyzmem? A dlaczego nie z komunizmem, który także jest konstytucyjnie zabroniony, a jednak wciąż wyłazi? 

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 32 (721), 11 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 sierpnia

"Są ostatni, którzy będą pierwszymi, i są pierwsi, którzy będą ostatnimi."

Dziś w Kościele: niedziela XXI tygodnia zwykłego 
+ Wspomnienie bł. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Iz 66,18–21, Ps 117, Hbr 12,5–7.11–13, Łk 13, 22–30
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -