15 lipca
poniedziałek
Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Myślenie z Janem Pawłem II

Ocena: 0
1169

Zapisy na „JP2 Studies” rozpoczęły się symbolicznie w 101. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. - mówi dr. Dariusz Karłowicz, szef Fundacji św. Mikołaja, w rozmowie z Krzysztofem Wojciechowskim

fot. Wojciech Łączyński

Mija rok od momentu, w którym z inicjatywy Fundacji św. Mikołaja i Fundacji Futura Juventa powstał Instytut Kultury św. Jana Pawła II umocowany na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie (Angelicum). Czego możemy się spodziewać z okazji rocznicy Instytutu?

W 101. rocznicę na rzymskim Angelicum otwieramy roczny anglojęzyczny kurs studiów janopawłowych „JP2 Studies”, będący jedną z – moim zdaniem – najciekawszych dziś możliwości studiowania myśli i dzieła Jana Pawła II. Czy przesadzam? Proszę spojrzeć na listę wykładowców. To naprawdę najlepsi z najlepszych. Misją Instytutu Kultury św. Jana Pawła II jest myśleć wraz z Janem Pawłem II o najważniejszych problemach współczesnego Kościoła i świata. Do poważnych problemów trzeba świetnych głów. No i tak jest w tym wypadku! 

 

Kto zatem znajdzie się w gronie wykładowców programu „JP2 Studies”? 

Zacznę od biografa Jana Pawła II George’a Weigela i Rémiego Brague’a – jednego z najważniejszych filozofów chrześcijańskich dzisiejszej doby. Trudno nie wspomnieć Francisa R. Hittingera – wybitnego znawcy filozofii społecznej Jana Pawła II – i Rowana Williamsa – filozofa i teologa, byłego prymasa anglikańskiego i arcybiskupa Canterbury, a przy tym jednej z bardziej wpływowych figur w brytyjskim życiu intelektualnym. W świetnym gronie wykładowców znajdują się również Polacy. Są to: o. Jarosław Kupczak OP – uczony należący do grona najlepszych znawców teologii św. Jana Pawła II, o. Cezary Binkiewicz OP – fenomenolog i doskonały znawca filozofii współczesnej, Marek Cichocki – znakomity filozof, pisarz i myśliciel polityczny, jeden z założycieli Teologii Politycznej, Michał Gierycz – znawca nauki społecznej Kościoła, i Jarosław Kilian – profesor Akademii Teatralnej, reżyser i historyk sztuki. 

 

Czy miejsce, w którym będą prowadzone zajęcia „JP2 Studies”, odegrało ważną rolę w życiu Jana Pawła II? 

Z pewnością studia odbywać się będą w nieprzypadkowym miejscu. To właśnie w Angelicum Jan Paweł II napisał doktorat poświęcony św. Janowi od Krzyża, mistykowi, którego nauczanie towarzyszyło mu przez całe życie. Swoją drogą miejsce to jest wyjątkowe z wielu przyczyn – to przecież jedna z najsłynniejszych uczelni Rzymu, instytucja ze średniowiecznym rodowodem, uniwersytet, gdzie studiuje dziś młodzież z blisko stu krajów świata. Do tego trzeba jeszcze dodać urodę tego miejsca: piękny, stary klasztor, z którego okien widać plac Wenecki, Forum Romanum i Koloseum. 

 

Co znajdzie się w programie „JP2 Studies”? 

Na program „JP2 Studies” składać się będą trzy odrębne części. Pierwsza z nich to studia o Janie Pawle II. Stanowią ją cztery kursy: o życiu i myśli JP2, o jego filozofii, o teologii i o nauczaniu społecznym. To rodzaj solidnej bazy, ugruntowanego punktu wyjścia do dalszej refleksji nad współczesnością. Druga część prezentować będzie myślenie inspirowane jego dziełem. W ramach tego cyklu mamy wykład Rémiego Brague’a o filozoficznej tożsamości Europy czy kurs Rowana Williamsa o potrzebie społecznej solidarności. Również w tym bloku znajdą się zajęcia prowadzone przez Jarosława Kiliana dotyczące związku Jana Pawła II z teatrem. Ich zwieńczeniem będzie wystawienie sztuki „Hiob”, w której zagrają studenci „JP2 Studies”. No i jeszcze część trzecia: wykłady wybrane z oferty Angelicum, które pozwolą studentom osadzić wiedzę o nauczaniu Jana Pawła II w szerszym filozoficznym i teologicznym kontekście. Do tego podróż – elementem programu jest wyprawa do Polski śladami miejsc i tekstów Jana Pawła II. 

 

Czy rejestracja na kurs jest już otwarta? 

Zapisy na „JP2 Studies” rozpoczęły się symbolicznie w 101. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, a więc 18 maja. Radzę nie zwlekać ze zgłoszeniami, bo liczba miejsc jest ograniczona. 

 

Do kogo skierowany jest program „JP2 Studies”? 

Nasza propozycja zaadresowana jest do bardzo szerokiego grona odbiorców: to studenci II i III stopnia, ale również absolwenci, którzy zajmują się zagadnieniami współczesnego Kościoła, historią, filozofią, teologią czy życiem duchowym. Do tego grona należą np. dziennikarze, wykładowcy akademiccy, nauczyciele, redaktorzy, katecheci czy duszpasterze. 

 

Czy cykl „JP2 Studies” jest pionierską inicjatywą w świecie akademickim? 

Wedle mojej najlepszej wiedzy w Polsce podobny program nie istnieje. A na świecie? Z pewnością w USA, we Francji i w Rzymie studiuje się myśl i dzieło św. Jana Pawła II – i to na najwyższym poziomie. Wydaje mi się jednak, że podobnego przekrojowego programu nigdzie dotąd nie ma. Ale się nie upieram. Nie chcemy wszak z nikim konkurować. Nasza propozycja jest z pewnością niepowtarzalna: znakomici wykładowcy, myślenie nie tylko o JP2, ale również myślenie wraz z nim, świetna uczelnia, no i do tego Wieczne Miasto. Myślę, że to może być wielka życiowa przygoda. Zapraszam serdecznie. Do zobaczenia w Rzymie. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter