25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Muzeum Dzieci Żydowskich otwarte w 50. rocznicę śmierci Matyldy Getter - GALERIA

Ocena: 0
2354

Kamień węgielny pod budowę Muzeum Ratowania Dzieci Żydowskich im. Matyldy Getter poświęcono w Warszawie przy ul. Hożej 53. Uroczystość w domu prowincji warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Mary odbyła się w 50. rocznicę śmierci wybitnej zakonnicy, nauczycielki i wychowawczyni, spełniającej ważne funkcje w Zgromadzeniu, która w czasie wojny wraz ze współsiostrami uratowała ok. 750 żydowskich współobywateli – dorosłych, a zwłaszcza dzieci.

fot. PAP/Radek Pietruszka

- Siostry uratowały mi trzykrotnie życie – mówiła dziennikarzom 80-letnia dziś p. Lea Balint, która jako kilkuletnie dziecko przetrwała wojnę w zakładzie sióstr w Brwinowie i która przyjechała z Izraela specjalnie żeby wziąć udział w uroczystościach.

Przełożona prowincji warszawskiej m. Barbara Król przypomniała, że dom przy ul. Hożej 53 był siedzibą ówczesnej przełożonej prowincji i w czasie okupacji m. Getter zmieniła jego charakter. Stał się on miejscem schronienia dla ludzi, którzy utracili domy, uciekinierów, ukrywających się przed gestapo, Żydów. Był przepełniony, ale dzięki Matusi – tak na nią mówiono – panował idealny porządek i spokój. Gdy Niemcy mieli przeprowadzić rewizję, matka Matylda osobiście rozwiozła ukrywanych Żydów po innych zakładach Zgromadzenia.

Uczestnicy wysłuchali listu prezydenta RP Andrzeja Dudy, który przypomniał o wielkich zasługach m. Getter na polu służby najbiedniejszym oraz edukacji, zakonnicy formującej serca i umysły pokoleń rodaków. Po roku 1939, gdy tysiące Polaków włączyło się w ratowanie Żydów, a wielu z nich przypłaciło to śmiercią, do tego dzieła włączyli się księża i zakonnice. „Taka jest prawda i tę prawdę powinniśmy głosić. Rzesza naszych rodaków – w znacznej części bezimienna – wykazała się wtedy heroicznym męstwem. Dziś zasługuje na najwyższą cześć i upamiętnienie. Dlatego też wystąpiłem z inicjatywą ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Obchodzimy go 24 marca – w dniu, w którym w Markowej na Podkarpaciu w odwecie za pomaganie Żydom zamordowano rodzinę Ulmów. Czynimy tak w głębokim przekonaniu, że pamięć o bohaterach tamtych dni powinna trwać, że ich ofiarność, człowieczeństwo i wspaniała postawa obywatelska powinny być wzorem dla kolejnych pokoleń” – napisał prezydent RP.

Ks. dr Robert Ogrodnik, który poświęcił kamienie wegielne, przywiezione z ogrodu Yad Vashem w Jerozolimie, powiedział, że flagi Polski i Izraela symbolizują wspólne badania i prace tych dwóch państw. Przypomniał, że jutro Kościół wspomina św. Edytę Stein, s. Teresę Benedyktę do Krzyża i to wspomnienie współgra z dzisiejszą uroczystością, poświęconą m. Getter.

Historyk i archiwistka Zgromadzenia s. dr Teresa Antonietta Frącek RM przybliżyła osobę i dzieło m. Getter, rodowitej warszawianki, która w wieku siedemnastu lat wstąpiła do zakonspirowanego wówczas Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, założonego przez ks. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, późniejszego metropolitę warszawskiego. Po wieloletnim pobycie w Rosji wróciła do Warszawy i po wyborze na przełożoną generalną opiekowała się sierotami wojennymi, a w niepodległej Polsce zakładała sierocińce, domy starców, szkoły, w sumie Zgromadzenie tuż przed wybuchem wojny prowadziło ponad 40 placówek – przypomniała s. Frącek.

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter