8 marca
poniedziałek
Beaty, Wincentego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Muzeum Auschwitz-Birkenau reaguje na "polskie obozy koncentracyjne" w Politico

Ocena: 0
150

Muzeum Auschwitz-Birkenau poprosiło o poprawienie opublikowanego we wtorek na portalu Politico tekstu, w którym użyto frazy „polskie obozy koncentracyjne". Muzeum pokazało także inne błędy merytoryczne w tekście. Artykuł skorygowano, muzeum podziękowało za poprawkę.

Fot. pixabay.com/CCO

We wtorek w Politico ukazał się artykuł opisujący historię Samuela Pisara, urodzonego w Białymstoku ocalałego z Holokaustu byłego więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz, który później został znanym amerykańskim prawnikiem i pisarzem.

Jedno ze zdjęć ilustrujących artykuł przedstawia Pisara w Muzeum Auschwitz-Birkenau przy tablicy informacyjnej pokazującej miejscowości, z których deportowano więźniów obozu. Podpisano je jednak jako „mapę polskich obozów koncentracyjnych" (ang. „Map of the Concentration Camps of Poland").

Muzeum zareagowało na Twitterze prosząc o skorygowanie mylnego podpisu i przypominając, że to nazistowskie Niemcy budowały obozy koncentracyjne, a niektóre z nich znajdowały się na terytorium Polski. Muzeum podkreśliło też, że nigdy nie było „polskich obozów koncentracyjnych". Pod wpisem ukazały się liczne komentarze również wzywające Politico do poprawienia tej informacji.

Portal po chwili zaktualizował podpis zmieniając przyimek (z angielskiego "of" na "in"), co zmieniło także sens wypowiedzi, zaznaczając, że mapa ilustruje obozy położone w Polsce. W kolejnej wiadomości Muzeum zwróciło uwagę, że w tekście nadal nie skorygowano błędnej informacji opisującej diagram jako mapę obozów, nie miejsc, z których sprowadzano do Auschwitz więźniów. Dodatkowo w umieszczonym w Politico podpisie nie napisano jasno, że zdjęcie wykonano na terenie Muzeum.

Po kilkunastu minutach serwis poprawił całość podpisu, umieszczając rzetelną informację o tym, co przedstawia zdjęcie i gdzie zostało wykonane.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 marca

Poniedziałek, III Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni lub wspomnienie św. Jana Bożego, zakonnika
Pokładam nadzieję w Panu i w Jego słowie,
u Pana jest bowiem łaska i obfite odkupienie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 4,24-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. św. Michała Archanioła (ul. Puławska 95, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter