25 stycznia
poniedziałek
Pawła, Miłosza, Elwiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Muzealne obchody Powstania "44"

Ocena: 5
1998

Bogaty program obchodów 76. rocznicy Powstania Warszawskiego proponuje Muzeum Powstania Warszawskiego.

fot. www.facebook.com

24 lipca o godz. 21.00 odbędzie się koncert „Astronomia poety. Baczyński”. Wystąpią Mela Koteluk i zespół Kwadrofonik. Wydarzenie odbędzie się w sali pod Liberatorem. Bilety do nabycia na: bilety.1944.pl. Transmisję telewizyjną przeprowadzi TVN24.

25 lipca o godz. 11.30 organizatorzy zapraszają na spacer promujący anglojęzyczny spacerownik z podcastami z serii „Unseen – The Warsaw Rising 44”. Start: pl. Powstańców Warszawy. Zakończenie: ul. Kilińskiego. Udział po rejestracji na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

26 lipca o godz. 15.00 planowana jest 14. edycja fotograficznej gry miejskiej na terenie Śródmieścia Południowego „Twoja klisza z Powstania. Wokół dzielnicy policyjnej”. Udział po rejestracji: rejestracja.1944.pl. O godz. 18.00 w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się Msza Św. z udziałem powstańców, harcerzy i warszawiaków. Udział po rejestracji: rejestracja.1944.pl. Wydarzenie będzie transmitowane na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

27 lipca o godz. 17.00 organizatorzy zaprezentują premierę spotu „Jednym głosem”. O godz. 18.00 rozpocznie się początek Zlotu Harcerskiego „Nasze pojutrze”. Udział po wcześniejszej rejestracji.

28 lipca w godz. 18.00 – 21.00 zaplanowano wernisaż wystawy „Jaki znak twój? Powstanie Warszawskie i Polska Walcząca we współczesnej kulturze i sztuce” oraz debatę. Wstęp z zaproszeniem. Debata będzie transmitowana na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

30 lipca o godz. 11.00 odbędzie się spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem RP Andrzejem Dudą i Prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Uroczystość zostanie zorganizowana w Parku Wolności. Podczas trwania wydarzenia Prezydent RP nada odznaczenia państwowe. Wstęp z zaproszeniem dla powstańców i ich rodzin. Uroczystość będzie transmitowana na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

1 sierpnia o godz. 17.00 przeprowadzona zostanie akcja społeczna w miejscach pamięci Powstania Warszawskiego na terenie całej Warszawy pod tytułem „Wolność łączy”. O godz. 20.30 zaplanowane jest wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy „Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki” w Parku Wolności. Obowiązuje ograniczona liczba uczestników. Udział po rejestracji: rejestracja.1944.pl. Śpiewniki będą dostępne do pobrania na: www.1944.pl.

Wydarzenie transmitowane będzie w TVP1 oraz na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku. O godz. 24.00 odbędzie się uroczysta premiera spektaklu teatralnego w reżyserii i wykonaniu Adama Woronowicza „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego. Przedstawienie będzie można zobaczyć w sali pod Liberatorem. Wstęp z zaproszeniem. Planowana jest także transmisja na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku. W dniach 2 – 3 sierpnia, również w sali pod Liberatorem, o godz. 20.00 spektakl będzie powtórzony dla szerszej publiczności. Bilety do nabycia na: bilety.1944.pl.

2 sierpnia o godz. 17.00 zaplanowany jest przejazd rowerami szlakiem batalionów AK „Czata 49” i „Miotła” w ramach akcji „Masa Powstańcza 2020”. Udział po rejestracji: rejestracja.1944.pl. Wydarzenie będzie transmitowane na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

5 sierpnia w godz. 17.30 – 19.30 odbędzie się składanie kwiatów pod pomnikiem pamięci pięćdziesięciu tysięcy mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego w 1944. Uroczystość odbędzie się na Skwerze Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności. O godz. 19.00 w tej samej lokalizacji rozpocznie się Marsz Pamięci. Planowane jest uroczyste przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli, upamiętniające mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego – podczas marszu będą wyczytywane ich nazwiska. Wydarzenie będzie transmitowane na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

O godz. 20.30 nastąpi zakończenie – podczas, którego zostaną zapalone znicze pod pomnikiem Polegli Niepokonani i na wystawie „Zachowajmy ich w pamięci”, poświęconej ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego. Wydarzenie odbędzie się w Parku Powstańców Warszawy. Uroczystość będzie transmitowana na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

Od 24 lipca do 2 sierpnia w godz. 10.00 – 18.00 otwarte będzie Centrum Informacyjne Obchodów 76. rocznicy Powstania Warszawskiego. Organizatorzy zapraszają do budynku „C” Muzeum Powstania Warszawskiego na ul. Grzybowskiej 79.

W dniach 24 lipca – 6 sierpnia odbędzie się 2. edycja konkursu fotograficznego „Pamięć »W« kadrze” na najlepsze zdjęcie wykonane podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Regulamin konkursu będzie dostępny na stronie: www.1944.pl. Fotografie można wysyłać na adres: foto@1944.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 stycznia

Poniedziałek, III Tydzień zwykły
+ Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła
Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Dz 22,3-16 albo Dz 9,1-22; Ps 117,1-2; Mk 16,15-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter