26 czerwca
niedziela
Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bieg "Tropem Wilczym" upamiętnił żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego

Ocena: 0
455

Bieg "Tropem Wilczym" odbył się w niedzielę w ponad 300 miejscach w Polsce, a także w kilkunastu poza granicami kraju, nawet w Nowej Zelandii. W wydarzeniu wzięło udział ok. 66 tys. biegaczy, których w wysiłku wspierali ich bliscy.

"Wydaliśmy 66 tys. pakietów biegaczom, którym licznie towarzyszyli również najbliżsi. Każdy przychodził z rodzinami, więc jeżeli w biegu brała udział jednak osoba, to z towarzyszących wydarzeniu atrakcji, przygotowanych np. przez rekonstruktorów historycznych, korzystały też dzieci" - podkreśla rzeczniczka wydarzenia Barbara Konarska z Fundacji Wolność i Demokracja. W przygotowanych przez fundację pakietach biegaczy znalazły się koszulki z wizerunkami żołnierzy powojennego podziemia, a także medale pamiątkowe.

Rzeczniczka wydarzenia poinformowała też, że w wielu miejscach, gdzie odbył się bieg, z powodzeniem zorganizowano zbiórki krwi.

Dodała też, że w tym roku liczba uczestników Biegu "Tropem Wilczym" jest bardzo zbliżona do tej sprzed dwóch lat.

Tegoroczna frekwencja była niższa od zeszłorocznej, ale dlatego, że narzuciliśmy ograniczenia związane z pandemią koronawirusa

- mówiła Konarska, podając przykład Warszawy, gdzie w biegu mogło wystartować maksymalnie tysiąc osób, a nie jak w poprzednich latach trzy tysiące.

Bieg "Tropem Wilczym" organizuje Fundacja Wolność i Demokracja. Tegoroczna, dziewiąta edycja biegu z powodu pandemii została przesunięta na sierpień z 1 marca, gdy obchodzony jest dzień pamięci o żołnierzach wyklętych. Tradycyjna długość biegu wynosi 1963 metry, co stanowi odwołanie do roku, w którym zginął ostatni żołnierz wyklęty Józef Franczak "Lalek". Biegi jednak odbywają się również na dłuższych dystansach, np. w Warszawie jest to 5 i 10 kilometrów.

Bohaterkami i patronami tegorocznej edycji biegu są sanitariuszki i żołnierze Armii Krajowej – Lidia Lwow-Eberle "Lala", Wanda Czarnecka-Minkiewicz "Danka", Danuta Siedzikówna "Inka" oraz Marian Markiewicz "Maryl", a także rotmistrz Witold Pilecki.

Więcej informacji o przedsięwzięciu można znaleźć na stronie: https://tropemwilczym.org/.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 czerwca

Niedziela, XIII Tydzień zwykły
Mów, Panie, bo sługa Twój słucha.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 9,51-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zdrowa odpowiedzialność (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter