24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Msza św. w 73. rocznicę wyzwolenia obozu Oberlange

Ocena: 0
1080

Pamięć o jeńcach obozu Oberlangen uczczono Mszą św. w katedrze polowej, sprawowaną przez ks. kmdr. w st. spocz. Janusza Bąka, delegata biskupa polowego ds. duszpasterstwa kombatantów. W obozie tym więziono kobiety walczące w powstaniu warszawskim. Zostały one wyzwolone przez żołnierzy 1. Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka 12 kwietnia 1945 r.

fot. Domena publiczna, Link

We wprowadzeniu do liturgii bp Józef Guzdek powiedział: „Mijają 73 lata od momentu wyzwolenia polskich kobiet z obozu Oberlangen. Drogie Panie, jesteście świadkami tamtego dnia, kiedy zaświeciło dla Was słońce wolności. Wdzięczni za Waszą wierność Bogu i Ojczyźnie modlimy się za dziś za żyjących świadków dramatycznych wydarzeń, prosząc o łaskę zdrowia i sił potrzebnych do dalszego dawania świadectwa. Niech ta rocznica będzie także okazją do modlitwy w intencji tych Pań, które przeszły już na drugą stronę życia”.

Ordynariusz wojskowy podkreślił, że jest mu bliska pamięć o dzielnych dziewczętach z powstania warszawskiego, które w Eucharystii obejmuje miłością i modlitwą.

Ks. Janusz Bąk w homilii podkreślił, że ofiara Eucharystii pomaga odbudować wiarę w słuszne ideały, wolę życia, a także nadzieję. – Szukać Chrystusa to pomnażać w sobie wiarę, nadzieję i miłość.

Kaznodzieja wyraził wdzięczność kombatantom za wspólną modlitwę. – Dziękujemy Wam, doświadczanym poprzez krzyż. Dziękujemy, a jednocześnie polecamy Temu, który jest Źródłem. Dla kolejnych pokoleń jesteście świadkami trwania wartości zawartych w słowach: Bóg, honor, Ojczyzna – powiedział.

We Mszy św. uczestniczyły kobiety, które przeżyły obóz Oberlangen, kombatanci, Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, sędzia Bogusław Niziński, Kawaler Orderu Orła Białego, przedstawiciele Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz 11. Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego, która jest spadkobiercą bojowych tradycji 1. Polskiej Dywizji Pancernej, dowodzonej w latach wojny przez gen. Stanisława Maczka.

Po Eucharystii wierni udali się pod pomnik 1. Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, pod którym zostały złożone zostały kwiaty.

W powstaniu warszawskim brało udział około 5 tys. kobiet. Po jego kapitulacji do niewoli zostało wziętych ok. 3 tys. Umieszczono je w karnych obozach jenieckich, m.in. w obozie Strafflager VI C Oberlangen.

Obóz w Oberlangen miał bardzo „czarną” przeszłość. Położony na bagnistych terenach Emslandu, na północnym zachodzie Niemiec, był jednym z licznych obozów koncentracyjnych założonych w latach 1933–1938 dla przeciwników reżimu hitlerowskiego. W październiku 1944 r. Strafflager VI C w Oberlangen został wykreślony z rejestru obozów jenieckich ze względu na całkowicie nieodpowiednie warunki bytowe. Międzynarodowy Czerwony Krzyż w Genewie nie wiedział zatem, że polskie kobiety – jeńcy wojenni – zostały tam właśnie internowane.

12 kwietnia 1945 r. obóz w Oberlangen został oswobodzony przez żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 
- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -