25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Modlitwa i czyn

Ocena: 0
1517

Jeśli zastanawiasz się, jak połączyć teologiczny i praktyczny wymiar miłosierdzia, to Centrum Pomocników Mariańskich w Warszawie może być źródłem inspiracji.

fot. z archiwum Centrum Pomocników Mariańskich w Warszawie

SPM wspiera wyjazdy wakacyjne dla ubogiej młodzieży ze Wschodu. Na zdjęciu: ks. Grzegorz Burdyński MIC i ks. Grzegorz Sadłowski z młodzieżą w Kazachstanie

 

Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich (SPM) powstało w 1994 r. Ma swoją siedzibę przy par. NMP Matki Miłosierdzia na warszawskich Stegnach. – Jest to grupa ludzi świeckich organizująca się wokół Zgromadzenia Księży Marianów. Chcą z nimi współpracować na rzecz szerzenia charyzmatu niepokalanego poczęcia i Bożego Miłosierdzia oraz wspierać prace misjonarzy mariańskich – tłumaczy ks. dr Łukasz Wiśniewski MIC, dyrektor Centrum Pomocników Mariańskich w Warszawie.

Od początku istnienia stowarzyszenia działa „Linia modlitwy”. Wolontariusze czekają przy telefonie w warszawskiej siedzibie, przyjmując intencje modlitewne. Odbierają również prośby przesyłane na skrzynkę elektroniczną. – Wszystkie prośby omadlamy o 15.00, w Godzinę Miłosierdzia – mówi ks. Wiśniewski.

Michał Krajski, odpowiedzialny za komunikację w SPM oraz redaktor kwartalnika „Z Niepokalaną”, zaprasza do ściągnięcia aplikacji „Modlitwa w potrzebie”. – To narzędzie multimedialne umożliwia złożenie intencji modlitewnej i włączenie się do jednej z wielu nowenn, które odmawiane są w stowarzyszeniu. Daje też możliwość wsparcia misji prowadzonych przez księży marianów. Znajdziesz tam modlitwę na każdą okazję. Jeśli chcesz, aby tysiące osób modliło się w Twoich potrzebach, dołącz – zachęca red. Krajski.

Ważnym dziełem Pomocników Mariańskich jest Duchowa Adopcja Misjonarza, która polega na objęciu modlitwą lub ofiarowaniem konkretnego wyrzeczenia w intencji jednego z mariańskich misjonarzy. Osoba biorąca udział w akcji otrzymuje informację o imieniu i nazwisku oraz miejscu posługiwania marianina.

Zgromadzenie Księży Marianów obchodzi właśnie jubileusz 350-lecia istnienia. W Centrum Pomocników Mariańskich zrodził się pomysł, aby na kanale na YouTube’ie publikować 350 odpowiedzi na 350 pytań dotyczących ważnych zagadnień wiary, które zadają internauci i Pomocnicy Mariańscy. – Odpowiedzi udzielają współbracia z całego świata – mówi ks. Łukasz Wiśniewski.

Wszyscy członkowie SPM są objęci modlitwą księży marianów. W intencjach Pomocników Mariańskich księża z Polski i z zagranicy odprawiają codziennie Mszę Świętą, a Pomocnicy Mariańscy modlą się za księży marianów oraz dzieła mariańskie. – Korzyści są obopólne, tworzymy wspólnotę modlitwy i wsparcia dla siebie nawzajem – zaznacza ks. Łukasz.

Formowaniu członków służy kwartalnik „Z Niepokalaną”, poświęcony kwestiom duchowym i charyzmatowi księży marianów, wysyłany do ponad 20 tys. osób w całej Polsce. W ciągu roku SPM zaprasza do modlitwy nowennowej w różnych intencjach, w zależności od okresu liturgicznego czy też od aktualnych potrzeb.

SPM promuje charyzmat mariański, przygotowując książki, materiały oraz filmy na temat zgromadzenia i jego założyciela, św. Stanisława Papczyńskiego. Dzień pracy w warszawskim centrum polega w dużej mierze na opracowywaniu informacji na temat działalności księży marianów. – Opracowujemy materiały misyjne i przygotowujemy materiały do wysyłki. Redagujemy podziękowania i sprawozdania ze zrealizowanych projektów modlitewnych oraz charytatywnych – relacjonuje Michał Krajski.

Pomocnicy Mariańscy wspierają również parafie prowadzone przez marianów. – W ostatnim czasie włączamy się w prośby o przekazanie jednego procenta, który wspiera dzieła misyjne i charytatywne, także te podejmowane w mariańskich parafiach – wyjaśnia Michał Krajski.

– Na prośbę ks. Leszka Czeluśniaka MIC, misjonarza pracujący w Kibeho w Rwandzie, chcemy w czerwcu przeprowadzić zbiórkę pieniężną na działalność i rozbudowę Akademii Dziecięcej. Ks. Czeluśniak pragnie wspierać rozwój miejscowych dzieci, m.in. przez ich dożywianie i naukę języków obcych oraz gry na instrumentach – opowiada o planach na przyszłość red. Michał Krajski.

 

Centrum Pomocników Mariańskich, ul. św. Bonifacego 9, 02-914 Warszawa
tel. 22 833 74 05; 22 833 32 33. Więcej o aktualnych akcjach modlitewnych
i charytatywnych na stronie internetowej www.spm.org.pl
oraz na profilu na Facebooku: POMOCNICY MARIAŃSCY
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter