20 marca
poniedziałek
Klaudii, Eufemii, Maurycego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mobilna klinika zakupiona przez Caritas trafi do Syrii

Ocena: 0
642

Mobilna klinika, czyli karetka przeznaczona do pomocy medycznej dla uchodźców, zakupiona przez krakowską Caritas m.in. z licytacji pamiątek po ŚDM, trafi do Syrii. Przekazanie jej do Libanu się nie powiodło – powiedział PAP ks. Bogdan Kordula z Caritas.

fot. mat. pras. Caritas

– Karetka została przetransportowana wojskowym samolotem transportowym do Libanu, ale wróciła ze względów formalno-prawnych. Jako powód podano to, że samochody z silnikami diesla nie są rejestrowane w Libanie – powiedział we wtorek PAP ks. Bogdan Kordula, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Jak podkreślił, krakowska Caritas przy wysyłce karetki współpracowała z Caritas w Libanie. – Przesłaliśmy im specyfikację, wiedzieli, jaki to samochód, nie zgłaszali zastrzeżeń, nawet wskazali serwis firmowy w Bejrucie, w którym karetka będzie serwisowana. Dlatego powody odmowy przyjęcia karetki uważamy za niejasne i być może podyktowane względami politycznymi – powiedział ks. Kordula.

Powołał się na wyraźny brak współpracy ze strony libańskich władz i uniemożliwienie przetransportowania mobilnej kliniki do granicy z Syrią – bo taki powstał pomysł na miejscu – pomimo wielu działań na rzecz rozwiązania problemu.

Podkreślił także, że w Libanie poruszają się samochody wojskowe napędzane silnikiem diesla.

– Nie znamy do końca kontekstów, nie wiemy, w jakiej sytuacji działa libańska Caritas, jak w Libanie przyjmowana jest taka zagraniczna pomoc dla uchodźców, trudno nam oceniać i nie snujemy żadnych teorii spiskowych, ale powód do odmowy przyjęcia mógł być też wymówką – powiedział szef krakowskiej Caritas.

– Szukamy obecnie innych rozwiązań, chcemy, żeby karetka trafiła bezpośrednio do Syrii w ramach pomocy medycznej – powiedział ks. Kordula. Podkreślił pomoc Caritas Ordynariatu Polowego WP i wojska, które – jak stwierdził – przy okazji transportu udostępniło miejsce dla kliniki mobilnej w samolocie transportowym.

O sprawie napisał dziennik "Fakt".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 marca

Poniedziałek, IV tydzień Wielkiego Postu
Nawracajcie się,
bliskie jest królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 1, 16. 18-21. 24a lub Łk 2, 41-51a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter