W 189 budynkach, należących do 139 publicznych placówek szkolnictwa artystycznego, podległych MKiDN, prowadzona jest od 2017 r. termomodernizacja. Z początkiem września oddano do ponownego użytku 31 wyremontowanych budynków szkół artystycznych.
Projekt pn. „Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych placówek szkolnictwa artystycznego w Polsce” przedstawił we wtorek w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. I. Paderewskiego w Malborku (Pomorskie) wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin. Wiceszef resortu odwiedził także we wtorek Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. W Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim.
Wizytowane pomorskie szkoły są beneficjentem programu dotyczącego termomodernizacji, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
„Jesteśmy z tego programu szczególnie dumni, bo okazało się, że w tym czasie, kiedy w Polsce mówi się dużo o ochronie środowiska, walce ze smogiem i polityce energooszczędnej, projekt termomodernizacyjny powstały w ministerstwie kultury, jest największy w Polsce. To się wzięło również stąd, że bardzo wiele szkół artystycznych w Polsce funkcjonuje w starych, a nawet zabytkowych budynkach. I wcześniej nigdy nie miały one szansy przejść takiego procesu termomodernizacyjnego” – powiedział na briefingu prasowym, Sellin.
Koszt przedsięwzięcia to 501,4 mln zł, z czego dotacja unijna wynosi 409 mln zł. Przedsięwzięcie obejmuje lata 2017-21.
„Jest to aż 44 procent środków europejskich, przewidzianych w obecnej perspektywie budżetowej UE, realizowanych w Polsce na wspieranie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej” – wyjaśnił wiceminister kultury.