24 września
niedziela
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Missclick

Ocena: 4.9
1286

W życiu człowieka chybione wybory niosą ze sobą poważniejsze konsekwencje niż w grach, bo „życie to nie zabawa”.

fot. pexels.com

Każdy z was, młodzi przyjaciele,
znajduje też w życiu jakieś swoje „Westerplatte”.
Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić.
(…) Wreszcie – jakiś porządek prawd i wartości,
które trzeba „utrzymać” i „obronić”.

Jan Paweł II

Klawiatura i myszka stały się ważniejszymi narzędziami w procesie komunikacji niż aparat mowy. Błędy w tekście może sprawdzić i poprawić korektor. Natomiast przypadkowe kliknięcie myszką na ekranie komputera może spowodować nieodwracalne akcje. Konsekwencje bywają też różne: wymazanie cennego programu, absurdalny zakup, dokonanie błędnego przelewu, wysłanie nieodpowiedniej wiadomości itp.

W grach komputerowych taką niechcianą akcję nazywa się missclick. Słowo wywodzi się z języka angielskiego i jest połączeniem miss, czyli pudło – w sensie niecelny strzał – oraz click, czyli kliknięcie. Zwykle kliknięcie nastąpiło przypadkiem bądź też towarzyszył mu nagły ruch myszki wywołany nerwowym ruchem gracza, wynikającym z braku skupienia. Dzieje się to szczególnie w momentach, gdy wykonujemy dużo kliknięć w krótkim czasie. W efekcie gracz doprowadza do akcji, której pierwotnie nie chciał wywołać, np. oddał strzał, przesunął jednostkę w nie to miejsce na mapie, użył nie tego zaklęcia, które planował, itd.

W życiu człowieka chybione wybory niosą ze sobą poważniejsze konsekwencje, bo „życie to nie zabawa”. Dlatego istotne jest skupienie na własnym zachowaniu. Tradycyjnie nazywa się tę cechę roztropnością, która „uzdalnia rozum praktyczny do rozeznawania w każdej okoliczności naszego prawdziwego dobra i do wyboru właściwych środków do jego pełnienia” (KKK nr 1806). Dobra, które wynika z prawdy o rzeczach, a nie tylko z własnych pragnień czy zachcianek. Wymaga ono oddania każdemu tego, co do niego należy, polega na wytrwałym podążaniu drogą autentycznego szczęścia – świętości, miłości, wierności – pomimo napotykanych trudności; jest też radością z przyjemności zmysłowych w harmonii z prawdą o człowieku.

Tak jak w przypadku pracy za pomocą myszki pośpiech w życiu może mieć fatalne skutki. Ale błędem jest również nieuzasadnione odwlekanie decyzji lub jej wykonania. Pokonanie lęków, pokusy robienia tego, co najwygodniejsze, czy nadmiernego przywiązania do własnego wizerunku wymaga siły. Odwlekanie realizacji tego, co zostało postanowione, może zaszkodzić innym, zwłaszcza jeśli ktoś pełni obowiązki wychowawcze lub kierownicze, jak rodzice w stosunku do swoich dzieci czy szefowie w stosunku do podwładnych.

W ostateczności, niezależnie od tego, czy się gra na komputerze, czy gra się „w życiu”, premiowane jest skupienie. Trzeba zawsze mieć przed oczyma poszukiwany cel i nie zapominać, że czas się liczy, a dbałość o szczegóły zwykle prowadzi do wygranej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter