28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Misja Mauritius

Ocena: 0
3049

Szczoteczka do zębów

– Pomyśleliśmy, że jeżeli pracujemy z małżeństwami, to trzeba też pracować z młodzieżą. Na tę działalność nie wystarczyło już pieniędzy z dotacji rządowych. Jako odpowiedzialna za departament młodzieży musiałam szukać sponsorów, i pieniądze się znalazły – mówi pani Agnieszka.

Zaczęły powstawać programy do wychowania młodzieży w rodzinie z nauczaniem o czystości przedmałżeńskiej. Rząd zagwarantował wejście z programem do każdej ze szkół. – W jednej klasie możemy przeprowadzić pięć spotkań rocznie. Przygotowujemy młodzież do wchodzenia w okres dojrzewania. Musieliśmy zmierzyć się z mitami o seksualności i z luźnym stylem życia, jaki zaczął panować wśród młodzieży – mówi Agnieszka Kieniewicz-Duverge.

Proponują młodzieży wstrzemięźliwość. Mówią też o antykoncepcji, pokazując jej uboczne skutki poparte badaniami; nie prowadzą szkoleń, jak posługiwać się prezerwatywą. Mówią o konsekwencjach przedwczesnych relacji seksualnych, chorobach przenoszonych drogą płciową. Rozmawiają z dziewczynkami, czy chcą już zostać mamami. Mówią o godności osoby ludzkiej, rozwoju psycho-emocjonalnym, przygotowaniu do prawdziwej miłości.

Teraz realizowana jest akcja „Szczoteczka do zębów”, zachęcająca do wstrzemięźliwości seksualnej i czystości przedmałżeńskiej. Najpierw zostały przeprowadzone badania, co jest najbardziej osobistą rzeczą dla młodego człowieka, którą nie chciałby się dzielić z innymi. Okazało się, że szczoteczka do zębów. W przestrzeni publicznej, w szkołach na całej wyspie rozwieszono billboardy i plakaty z hasłem: „Twoja szczoteczka do zębów to przedmiot zbyt osobisty, żeby ją pożyczać – a twoje ciało?”. Kampania jest też odpowiedzią na bardzo wysoki odsetek ciąż wśród nastolatek, który jest narastającym problemem społecznym. Młodzież słucha wykładów z wielkim zaciekawieniem.

– Rodzina jest wciąż silną wartością na Mauritiusie, ale nasza praca nie jest prosta – ocenia pani Agnieszka. Wyścig z organizacjami promującymi antykoncepcję, jak Family Planning, trwa. To walka z czasem, kto trafi pierwszy do małżeństwa, rodziny, do szpitalnego łóżka kobiety która urodziła dziecko – niektóre organizacje natychmiast proponują jej środki antykoncepcyjne albo wręcz sterylizację. Rząd udziela dotacji również takim organizacjom, ale to L’Action Familiale cieszy się szczególnym uznaniem.

W ostatnich latach ONZ wystąpiła do rządu Mauritiusa o wprowadzanie w szkołach tzw. „wyzwolonej” edukacji seksualnej. – Ministerstwo edukacji zaprosiło nas w związku z tym do konsultacji programu oraz zaproponowało, byśmy stworzyli podręcznik do szkół na każdy poziom nauczania – opowiada Agnieszka Kieniewicz-Duverge. – Zebraliśmy zespół i przekonaliśmy rząd, że to, co proponuje ONZ, jest wbrew mentalności rodzin na Mauritiusie, że to się nie sprawdzi, jest przeciwne naturze Mauretańczyków. W tym czasie toczyliśmy rozmowy z biskupem naszej diecezji, by stworzyć podręcznik o wychowaniu seksualnym bazujący na wartościach chrześcijańskich i wprowadzić go w katolickich szkołach. Spieszyliśmy się, bo rząd w 2015 r. miał wprowadzić program edukacji seksualnej w szkołach według wytycznych ONZ. Jak się okazało, choć pieniądze na ten cel rząd otrzymał, programu nie przygotował i znalazł się w trudnej sytuacji. Wtedy biskupi wystąpili z gotową propozycją podręcznika. Rząd przyjął ten pomysł – dodaje z satysfakcją.

Po ośmiu latach na Mauritiusie Agnieszka i Benoit sprzedali dom i z dwójką dzieci postanowili osiedlić się w Polsce. – Uznaliśmy, że będzie to dobre miejsce dla ich rozwoju, we wrześniu poszły do przedszkola w Warszawie – mówi młoda mama.

Czy ich plany się zrealizują? Przed miesiącem Benoit Duverge otrzymał propozycję od bp. Maurice’a Piata [przed dwoma tygodniami otrzymał on nominację kardynalską – przyp. red.], by zająć się na Mauritiusie duszpasterstwem młodzieży. – Dobrze, że rok szkolny zaczyna się tam w styczniu – mówi jego żona. – Będziemy mieli czas na przeprowadzkę. Wracamy do naszej misji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter