23 października
środa
Marleny, Seweryna, Igi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miłość nie umiera

Ocena: 5
488

„Opieka paliatywna to opieka, do której mam prawo” – pod tym hasłem obchodzony jest 12 października tegoroczny Światowy Dzień Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej.

fot. materiały promocyjne

Łacińskie hospes oznacza „gość”, a hospitium – „gościna”, „gościnność”, natomiast pallium oznacza płaszcz. W zamierzchłych czasach hospicjum było miejscem schronienia w gospodzie przy gościńcu, symbolem opieki nad podróżnym. W początkach chrześcijaństwa hospicja były tworzone przy zakonach i parafiach – były to różne schroniska, przytułki czy szpitale. Nowożytne rozumienie słowa hospicjum wypracowała Cicely Saunders, brytyjska pielęgniarka, która w młodym wieku doświadczyła straty bliskiej osoby i po studiach lekarskich w 1967 r. otworzyła Hospicjum św. Krzysztofa w Londynie. W Polsce pionierką integralnej opieki domowej jest bł. Hanna Chrzanowska – stworzyła podwaliny hospicjum domowego znacznie wcześniej, bo już w latach 50.

Początki opieki hospicyjnej opierają się na działalności wolontariuszy – ludzi dobrej woli, którzy odwiedzali chorych w domach, jak przypomina Katarzyna Muzykiewicz, dyrektor Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym. I dziś hospicja liczą na wsparcie wolontariuszy, choć ich liczba na ogół maleje. – Powoli zapominamy, czym jest wolontariat: daję coś z siebie, nie oczekując nic w zamian – podkreśla Katarzyna Muzykiewicz.

Urszula Kulig, koordynator wolontariatu w licheńskim hospicjum, przyznaje, że z różnych powodów o wolontariuszy trudno, tym bardziej na wsi, ze względu na dojazd, ale osoby, które decydują się na tę posługę, dają chorym całe swoje serce. Tak było w przypadku wolontariuszy, którzy pomagali przy chorych w Licheniu w sezonie letnim. Jadwiga z Poddębic ma już dorosłe dzieci. – Pomyślałam, że nie muszę całego urlopu spędzić na wypoczynku, ale jego część mogłabym oddać komuś, z kim nikt nie rozmawia, nikt go nie nakarmi – opowiada.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 41 (730), 13 października 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 października 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 października

Grzech nie powinien nad wami panować,
skoro nie jesteście poddani Prawu, lecz łasce.

Dziś w Kościele:
środa, XXIX tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Jana Kapistrana i św. Józefa Bilczewskiego (bp)
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 6,12-18, Ps 124, Łk 12,39-48
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypomnieliśmy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -