14 października
poniedziałek
Liwii, Kaliksta, Bernarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miłość nie umiera

Ocena: 5
387

„Opieka paliatywna to opieka, do której mam prawo” – pod tym hasłem obchodzony jest 12 października tegoroczny Światowy Dzień Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej.

fot. materiały promocyjne

Łacińskie hospes oznacza „gość”, a hospitium – „gościna”, „gościnność”, natomiast pallium oznacza płaszcz. W zamierzchłych czasach hospicjum było miejscem schronienia w gospodzie przy gościńcu, symbolem opieki nad podróżnym. W początkach chrześcijaństwa hospicja były tworzone przy zakonach i parafiach – były to różne schroniska, przytułki czy szpitale. Nowożytne rozumienie słowa hospicjum wypracowała Cicely Saunders, brytyjska pielęgniarka, która w młodym wieku doświadczyła straty bliskiej osoby i po studiach lekarskich w 1967 r. otworzyła Hospicjum św. Krzysztofa w Londynie. W Polsce pionierką integralnej opieki domowej jest bł. Hanna Chrzanowska – stworzyła podwaliny hospicjum domowego znacznie wcześniej, bo już w latach 50.

Początki opieki hospicyjnej opierają się na działalności wolontariuszy – ludzi dobrej woli, którzy odwiedzali chorych w domach, jak przypomina Katarzyna Muzykiewicz, dyrektor Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym. I dziś hospicja liczą na wsparcie wolontariuszy, choć ich liczba na ogół maleje. – Powoli zapominamy, czym jest wolontariat: daję coś z siebie, nie oczekując nic w zamian – podkreśla Katarzyna Muzykiewicz.

Urszula Kulig, koordynator wolontariatu w licheńskim hospicjum, przyznaje, że z różnych powodów o wolontariuszy trudno, tym bardziej na wsi, ze względu na dojazd, ale osoby, które decydują się na tę posługę, dają chorym całe swoje serce. Tak było w przypadku wolontariuszy, którzy pomagali przy chorych w Licheniu w sezonie letnim. Jadwiga z Poddębic ma już dorosłe dzieci. – Pomyślałam, że nie muszę całego urlopu spędzić na wypoczynku, ale jego część mogłabym oddać komuś, z kim nikt nie rozmawia, nikt go nie nakarmi – opowiada.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 41 (730), 13 października 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 października 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 października

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego. 

Dziś w Kościele:
poniedziałek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kaliksta I, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,1-7; Ps 98 (97),1-4; Łk 11,29-32
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -