4 lipca
sobota
Odona, Malwiny, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Miłość na całe życie". Młodzi dyskutują o małżeństwie

Ocena: 0
375

W Częstochowie, od 17 do 22 lipca trwa Międzynarodowe Forum Młodych. Młodzi z różnych krajów Europy spotykają się u braci albertynów, w częstochowskim Parku Lisiniec. Organizatorem wydarzenia jest Wspólnota Emmanuel.

fot. Takmeomeo, pixabay, CC0

Kilkuset młodych ludzie z Polski, a także Ukrainy, Białorusi, Francji i Włoch podejmują refleksję na takim i tematami jak: miłość w małżeństwie, czy małżeństwo może się udać i czy warto być z kimś "na próbę"? Hasło spotkania brzmi „Miłość na całe życie”.

Uczestnicy Forum podejmują również refleksję nad życie w małżeństwie jako wyborem drogi miłości w życiu, rozumianej jako dar z siebie. Dyskutują o powołaniu do misji, do bycia chrześcijaninem i bycia w świecie, angażowania się aktywnie w dobro publiczne. O niesieniu Chrystusa innym.

„Temat miłości jest bardzo ważny dla młodych ludzi, którzy chcą rozmawiać o tym jak realizować miłość we własnym życiu. Chcą mówić o realizacji miłości w małżeństwie, ale także w kapłaństwie i w życiu konsekrowanym” – podkreśla Michał Reczek, jeden z organizatorów Forum i dodaje: „Młodzi widzą, że wiara nie jest tylko ich osobista kwestią. Jesteśmy razem w Kościele, który jest młody i żyje”.

W programie znalazły się radosna modlitwa uwielbienia, konferencje, warsztaty, talent corners, wieczór małżeństw. Ważnym elementem Forum są m.in. misje i ewangelizacja na mieście, tzw. „Modlitwa z Częstochową”, wieczór Miłosierdzia oraz wieczór świadectw.

W programie spotkania jest także codzienna Msza święta. Wśród gości Forum są m. in. ks. Piotr Mazurkiewicz, Tomasz Terlikowski, dziennikarz i publicysta. Z uczestnikami Forum spotkał się także bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który 17 lipca przewodniczył Mszy św. na otwarcie Forum.

Organizatorzy wydarzenia zaznaczają, że spotkanie jest otwarte, można w trakcie Forum dołączyć do niego.

Historia organizacji Forum Młodych sięga początku lat 90. Wspólnota Emmanuel zorganizowała latem 1991 pierwszy zjazd młodych katolików z całej Europy, który odbył się w Altötting w Niemczech. Bawarskie miasteczko stało się wtedy „przystankiem” na drodze do Częstochowy na Światowe Dni Młodzieży. W 2013, 2014, 2016 i 2017 r. Forum Młodych odbyło się w Częstochowie.

Wspólnota Emmanuel powstała we Francji w 1976 r. na bazie grupy modlitewnej odnowy charyzmatycznej, założonej przez Pierre Goursat i Martine Laffitte-Catta. Szybko znalazła swoje miejsce w Kościele francuskim. W 1992 roku Wspólnota została zatwierdzona przez Stolicę Apostolską i uzyskała osobowość prawną.

Zakorzenienie Wspólnoty w Kościele zostało potwierdzone dekretem Papieskiej Rady do Spraw Świeckich z 8 grudnia 1992 r., w którym uznano, że „jednym z aspektów powołania Wspólnoty Emmanuel jest uczestnictwo w wypełnianiu misji Kościoła we współczesnym świecie”. W roku 2009 Wspólnota stała się Międzynarodowym Katolickim Publicznym Stowarzyszeniem Wiernych, z zachowaniem statutów.

W Polsce Wspólnota Emmanuel powstała w 1993 r. Istnieje w wielu miastach, m.in. Warszawie, Krakowie, Gliwicach, Szczecinie, Koszalinie, Poznaniu, Nowym Sączu, Jaśle i Wrocławiu. Członkowie Wspólnoty w Polsce podejmują różnego rodzaju służby w Kościele m.in. organizowanie spotkań modlitewnych, rekolekcji dla młodzieży i małżeństw („Miłość i Prawda”), misji parafialnych, ogólnopolskich i międzynarodowych spotkań młodych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
albo wspomnienie św. Elżbiety Portugalskiej
Pan sam szczęściem obdarzy, *
a nasza ziemia wyda swój owoc.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Am 9,11-1; Ps 85,9.11-14; Mt 9,14-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter