2 grudnia
środa
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miejsce mądrej miłości

Ocena: 0
940

Kolorowe sale z tablicami interaktywnymi, roześmiane dzieci… Już od progu wyczuwa się atmosferę ciepła i bezpieczeństwa. Przedszkole prowadzone przez siostry urszulanki w Legionowie, istnieje od 2012 r. Rozwija kreatywność, jednocześnie stawiając na wysoki poziom nauki języków obcych. Ale przede wszystkim kształtuje wartości chrześcijańskie i patriotyzm.

Fot. Katarzyna Kasjanowicz/Idziemy

O osiągnięciach placówki świadczą liczne dyplomy i statuetki, które zajmują imponującą część holu. Wiele przedszkoli z dużo dłuższym stażem pracy nie może się pochwalić nawet połową takiego dorobku. Co takiego wyróżnia to miejsce?

 


NOSIĆ W SERCU

Tu dzieci nie oglądają typowych bajek, ale filmy dydaktyczne. Dużo się bawią, zdrowo odżywiają i świetnie mówią po angielsku. W przedszkolu Sióstr Urszulanek Najświętszej Maryi Panny z Gandino przystań znajdują maluchy z orzeczeniem o niepełnosprawności.

– W tym roku mamy już wyposażoną salę do integracji sensorycznej, więc dzieciom niepełnosprawnym zapewniamy wszystkie zajęcia terapeutyczne. Zatrudniamy psychologów i pedagogów specjalnych, czym wyróżniamy się na tle innych przedszkoli, także katolickich – opowiada s. Edyta Gawrysiuk. – Ale zasadnicza różnica pomiędzy przedszkolem państwowym a katolickim jest taka, że my przekazujemy wartości chrześcijańskie. To podstawa, i kiedy rodzice przychodzą zapisać dziecko, wybór tym jest podyktowany. Dodatkowo różni nas sposób przekazywania tych wartości. Według naszego charyzmatu robimy to, idąc za pomysłem św. Anieli Merici, która żyła w XVI w. we Włoszech. Ona wymyśliła pedagogikę miłości, czyli podchodzenie do każdego dziecka indywidualnie. Koncentrujemy się nie na grupie, ale na dziecku, które stawiamy w centrum zainteresowania. Dla nas liczy się każda jego potrzeba. Tak, jak najbardziej trzeba wymagać, ale przede wszystkim, jak mówiła Aniela Merici, każdego wychowanka należy mieć wyrytego w sercu.

 


JAK W RODZINIE

Pracownicy przedszkola uważają, że trzeba znać osobowość dziecka, ale również umieć zgłębić jego sytuację rodzinną. Placówkę w Legionowie dodatkowo wyróżnia szczególnie cenna w dzisiejszych czasach potrzeba tworzenia wspólnoty. Informacje, które są przekazywane rodzicom, to nie suche komunikaty, ale głęboka, szczera rozmowa. Siostry dbają też o spotkania integracyjne z rodzicami, aby zbudować, a następnie podtrzymać więzi. Przy takiej okazji powstała grupa formacyjna – Rodzina Urszulańska.

– Przynajmniej pięć razy do roku zapraszamy rodziców na wspólne warsztaty z dziećmi. W okolicach Bożego Narodzenia robiliśmy pierniczki, a przed Wielkanocą palmy – wspomina s. Edyta. – Raz w miesiącu wspólnie świętujemy urodziny dzieci, które się w danym miesiącu urodziły – dodaje. Tego dnia, zaraz po wejściu do przedszkola, mały solenizant otrzymuje odznakę w postaci kwiatka, która wskazuje, że dziś jest jego szczególny dzień. Następnie, po drugim śniadaniu, dzieci dostają kapelusze urodzinowe i prezenty. – Śpiewamy „Sto lat”, pieczemy tort. Rodzice nic nie przynoszą z zewnątrz, wszystko jest na terenie przedszkola – mówi siostra.

 


DZIEJE SIĘ!

Raz w miesiącu przedszkole gości teatrzyk. Zapraszane są takie grupy, które przekazują wartości chrześcijańskie. Oprócz celebracji świąt religijnych i państwowych siostry eksponują uroczystości związane z patronami zgromadzenia. Niedługo, bo już w październiku, dzieci poznają życiorys św. Urszuli – dziewicy i męczennicy, żyjącej w III w., najstarsza zaś grupa przygotuje przedstawienie teatralne. W planach jest również projekcja filmu i warsztaty manualne związane ze świętą.

– Od strony wychowawczo-dydaktycznej jest to przedszkole językowe: mamy język angielski codziennie i dwa razy w tygodniu zajęcia z języka włoskiego, na co możemy sobie pozwolić, będąc zgromadzeniem włoskim – wyjaśnia s. Edyta. – Nasze zajęcia dzielą się na wczesne i dodatkowe. Spośród wczesnych mamy to, co jest ogólnie dostępne w przedszkolach: gimnastykę korekcyjną i rytmikę, zajęcia plastyczne oraz teatralne, taniec nowoczesny, laboratorium przyrody, uczące poprzez praktykę, i oczywiście katechezę. W zajęciach dodatkowo płatnych oferujemy m.in. język włoski czy warsztaty twórczości dziecięcej, rozbudzające kreatywność.

Od 2017 r. siostry urszulanki prowadzą również żłobek. Do przedszkola uczęszcza blisko 80 maluchów. Najlepszą rekomendację miejsca stanowi fakt, że rodzice wracają tutaj z kolejnymi dziećmi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Środa, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni
Oto Pan przyjdzie, aby lud swój zbawić.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 25,6-10a; Ps 23,1b-6; Mt 15,29-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter