Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest corocznie 3 grudnia. Ma on przybliżać społeczeństwu problemy osób niepełnosprawnych i pokazywać korzyści płynące z integracji takich osób.

To międzynarodowe święto ustanowiło Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r. "To dobra okazja, aby zwrócić uwagę opinii społecznej na problemy osób niepełnosprawnych, dyskutować o możliwych sposobach przezwyciężenia barier i ograniczeń" – przekonuje prezes Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.
Życzenia osobom z niepełnosprawnościami i ich rodzinom na antenie Polskiego Radia 24 złożyła szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. "W tym wyjątkowym dniu osobom z niepełnosprawnościami i ich rodzinom życzę przede wszystkim, aby ich siła pozwalała pokonywać wszelkie trudności. Aby spotykali się z życzliwością i zawsze mogli liczyć na drugiego człowieka" – powiedziała minister Maląg.
Dziś w Sejmie odbył się wernisaż wystawy 17. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Sztuka osób niepełnosprawnych". Tematem przewodnim były "Podróże moich marzeń". Szesnaście prac konkursowych będzie można oglądać tam do poniedziałku. "Konkurs ten popularyzuje artystyczną aktywność tych osób i niesie ze sobą ważne przesłanie – przypomina nam o niezbywalnych prawach tych osób, takich jak prawo do szacunku, poczucia własnej wartości, akceptacji, równości i zrozumienia" – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników wernisażu. Jego zdaniem sejmowa wystawa to "kolejny przykład wcielania w życie integracji i dowód na to, że więcej nas łączy niż dzieli".
"Sztuka osób niepełnosprawnych" to największy w Polsce przegląd dorobku artystycznego placówek terapeutycznych dla osób niepełnosprawnych. W konkursie nagrody o łącznej wartości blisko 90 tys. zł otrzymali uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy i niepełnosprawni mieszkańcy domów pomocy społecznej. Konkurs przyczynia się do propagowania arteterapii jako formy rehabilitacji oraz uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu społecznym i kulturalnym.