3 kwietnia
piątek
Ryszarda, Pankracego, Ingi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miasto zakazało środowiskom narodowym dwóch zgromadzeń 1 maja

Ocena: 0
820

Stołeczny urząd zakazał przeprowadzenia dwóch zgromadzeń publicznych 1 maja w Warszawie. Jak poinformował rzecznik miasta Kamil Dąbrowa, organizatorami obydwu wydarzeń miały być środowiska narodowe.

Fot. Marcin Białek / wikipedia / CC BY-SA 4.0 / Link

Pierwsze zgromadzenie miało się odbyć na trasie: plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, ul. Świętokrzyska, z zakończeniem na ul. Jasnej, a we wniosku organizator wskazał 10 000 uczestników. Zaproponowana przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zmiana miejsca zgromadzenia nie została przez organizatora zaakceptowana.

W drugim przypadku organizatorzy chcieli przeprowadzić zgromadzenie stacjonarne na pl. Zamkowym.

Jak przekazał PAP Dąbrowa, organizatorami obu wydarzeń są osoby prywatne należące do środowisk narodowych.

Decyzję o zakazie przeprowadzenia zgromadzeń władze miasta argumentują zajęciem terenu przez Kancelarię Prezydenta, która na pl. Zamkowym organizuje uroczystości z okazji 3 maja. W związku z tym od 30 kwietnia na placu będą budowane trybuny i podesty.

"Do ich budowy wykorzystywany ma być ciężki sprzęt i maszyny budowlane. Organizator uroczystości państwowych otrzymał w tym zakresie stosowne zezwolenie Zarządu Terenów Publicznych na wykorzystanie terenu" – wyjaśnia miasto. "W ocenie Urzędu Miasta prace na pl. Zamkowym z użyciem ciężkiego sprzętu oraz fakt, że obecnie jego powierzchnia jest wykorzystywana częściowo przez ogródki gastronomiczne, pomieszczenie na placu zgłoszonej liczby 10 000 uczestników nie jest możliwe" - wskazuje ratusz.

Stołeczny urząd zwraca ponadto uwagę, że 1 maja na Zamku Królewskim odbędzie się organizowane przez Kancelarię Premiera spotkanie szefów rządów Unii Europejskiej – oprócz polskiego premiera obecni będą przywódcy Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.

"Wydarzenie to może także wpłynąć na możliwość ograniczenia przez Służbę Ochronę Państwa dostępności do Zamku Królewskiego od strony pl. Zamkowego" – tłumaczy miasto.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 kwietnia

Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

Dziś w Kościele: piątek, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jr 20, 10-13; Ps 18,2-7;J 10, 31-42
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
3 kwietnia – piątek – Parafia MB Nieustającej Pomocy (ul. Nobla 16, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter