1 grudnia
wtorek
Natalii, Eligiusza, Edmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miasto gruzów i nadziei

Ocena: 5
1074

Ekspozycja w sposób umiejętny i przemawiający do emocji zestawia zdjęcia ze zniszczonego Aleppo i Warszawy. Każdy kadr stanowi połączenie dwóch światów – polskiego i syryjskiego – będących ofiarami wojennej destrukcji. Widz w pierwszym momencie nie zdaje sobie sprawy, że nie ogląda dokumentu z jednego konkretnego miasta, ale kompozycję elementów z obu. Plansze uzupełniają adekwatne do obrazu komentarze opisujące zbliżone sytuacje, w jakich znaleźli się mieszkańcy Warszawy w 1944 r. i Aleppo w 2018 r. To unaocznia nieoczekiwaną zbieżność losu Polaków i Syryjczyków.

Tak więc wystawa uświadamia, że w czasie powstania warszawskiego zginęło od 120 do 150 tys. cywilnych mieszkańców stolicy, a podczas konfliktu w Syrii – ponad 500 tys. osób. Ogrom zmian i strat jest niewyobrażalny, co będzie miało długofalowe konsekwencje, jeśli uznamy temat wojny w Syrii za wyeksploatowany.

 


RODZINA RODZINIE

„Rodzina Rodzinie” to istniejący od przeszło dwóch lat program Caritas Polska, będący solidarną odpowiedzią na bardzo trudną sytuację rodzin poszkodowanych w konfliktach zbrojnych. Łącznie zrzesza 20 tys. darczyńców – także zbiorowych, jak klasy szkolne – którzy wspomogli 8700 rodzin. Kwota, którą przekazali potrzebującym, przekroczyła już 46 mln zł.

Projekt narodził się w październiku 2016 r., jako odpowiedź na dramatyczną sytuację mieszkańców Aleppo. W pomoc zaangażowały się polskie rodziny, parafie, wspólnoty, szkoły i przedsiębiorstwa. W pierwszych dwóch latach programu ponad 20 tys. darczyńców przekazało przeszło 36 mln zł dla 8700 rodzin syryjskich w Aleppo i w Libanie. Ale ze względu na liczbę potrzebujących organizatorzy zdecydowali się pomoc rozszerzyć. Dyrekcja Caritas Polska uznała, że także poszkodowani w Jordanii i Palestynie powinni stać się adresatami wsparcia.

Program skierowany jest w głównej mierze do chrześcijan, ponieważ światowe organizacje humanitarne nie stosują symetrycznych kryteriów wyboru beneficjentów, w wyniku czego ich pomoc nie dociera do rodzin chrześcijańskich. Organizacje te, ustanawiając kryteria, biorą pod uwagę liczbę osób w rodzinie czy w mieszkaniu, co wyklucza mniej liczne rodziny chrześcijańskie, nawet jeśli mają tak samo niezaspokojone potrzeby co inne grupy religijne. W ramach projektu „Rodzina Rodzinie” potrzebujący objęci są sześciomiesięcznym patronatem. Ale równie ważne są wpłaty jednorazowe, ponieważ docierają do rodzin, które dopiero czekają na patrona. Ponadto rodziny często zmagają się z wydatkami okresowymi, których nie są w stanie pokryć z kwoty otrzymywanej co miesiąc, m.in. opłatami za zabiegi i operacje, gdyż brak możliwości ich opłacenia ze środków państwowych. W Syrii mieszka aż 3 mln osób niepełnosprawnych i 850 tys. osób powyżej 60. roku życia. Ze względu na dramatyczną sytuację sektora zdrowotnego wielu z nich nie otrzymuje żadnej pomocy medycznej.

 


POLSKA WRAŻLIWOŚĆ

Najważniejsza pomoc, na jaką czekają syryjskie rodziny, to także ta umożliwiająca opłatę czesnego w szkołach, co pozwoli najmłodszemu pokoleniu zdobyć wykształcenie i nie skaże go na wieczną wegetację wśród ruin. W Syrii aż 5 mln dzieci czeka na różne formy wsparcia. Co trzecie dziecko – o czym była mowa wcześniej – nie uczęszcza do szkoły. W najtrudniejszej sytuacji są dziewczynki, zmuszane do przedwczesnych małżeństw; problemem są nadużycia seksualne i handel ludźmi. Ponieważ na Bliskim Wschodzie najem opłaca się z góry na pół roku lub rok, niezbędne jest pozyskanie środków na ten cel. Poszkodowane przez wojnę rodziny potrzebują także kupić olej opałowy na zimę. Teraz, gdy sami odczuwamy coraz niższe temperatury, łatwo jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, co czują ci, którzy nie mogą liczyć na sezon grzewczy i przebywają w wyziębionych pomieszczeniach.

– Potrzebujemy bardzo wielu rzeczy, ale wiemy, że Bóg jest z nami i nas kocha. To właśnie dzięki wsparciu, które płynie do nas z Polski, możemy powiedzieć, że czujemy Boga. Dzięki wam setki, a może nawet tysiące osób mogły zaspokoić swoje potrzeby. Także działania Caritas Polska sprawiają, że wielu rodzinom żyje się lepiej – powiedział ks. Petros Kassis po Mszy Świętej o pokój, która została odprawiona 26 września w warszawskiej archikatedrze. – Bez was, bez osób wiernych, ta pomoc nie byłaby możliwa. Dostrzegamy, że historia Polski przyczyniła się do tego, że jesteście tak wrażliwi – dodał. – Wojna w Syrii trwa już tyle lat. Nie chcemy się bać. Wierzymy, że wrócimy do normalności.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 grudnia

Wtorek, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie bł. Karola de Foucauld
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 11,1-10; Ps 72,1b-2.7-8.12-13.17; Łk 10,21-24
+ Komentarz do czytań1 (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz do czytań2 (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter