23 października
środa
Marleny, Seweryna, Igi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miasto gruzów i nadziei

Ocena: 5
537

Kiedyś Aleppo pachniało mydłem i pistacjami, znane z handlu i produkcji przemysłowej. Dziś słyszymy o nim w kontekście wojny w Syrii.

Fot. Katarzyna Kasjanowicz/Idziemy

Obecnie 80 proc. jego mieszkańców żyje w biedzie i potrzebuje pomocy, choć telewizyjne wiadomości już dawno zarzuciły nas innymi tragicznymi newsami, spychającymi wojnę w Syrii na margines świadomości zbiorowej. Pomocy oczekuje 11,7 mln Syryjczyków, z czego 5 mln znajduje się w dramatycznej sytuacji. Choć aktualnie to w Idlibie toczą się największe walki, Aleppo jest najbardziej potrzebującym miastem w całej Syrii. Zachodnia jego część nie odniosła tak dużych zniszczeń jak wschodnia, która przypomina Warszawę z 1944 r.

Aż 55 proc. mieszkańców w wieku produkcyjnym nie pracuje – zatem nawet jeśli czyjś dom nie został zburzony, brakuje środków na jego utrzymanie. Nastąpiło masowe zubożenie społeczeństwa i nie ma w tym momencie szansy na zmianę, ponieważ ze względu na embargo firmy nie mogą podjąć inwestycji. Dlatego tak ważna jest pomoc.

 


GOŚCIE Z SYRII

W przedwojennym Aleppo chrześcijanie stanowili 10 proc. populacji; dziś z 400 tys. pozostało ich zaledwie 30-40 tys. Caritas Polska zbiera środki na wsparcie dla małych przedsiębiorców, dzięki którym mogą odtworzyć swój warsztat pracy. To jeden z trzech projektów pomocowych tej organizacji dla mieszkańców Bliskiego Wschodu.

Pod koniec września Polskę odwiedzili goście z Syrii: ks. Petros Kassis, pełniący od 2015 r. funkcję wikariusza patriarchalnego kościoła w Aleppo, który nie załamał się po tym, jak w 2013 r. został postrzelony w ramię i szyję, tylko do końca oblężenia miasta służył w katedrze, mimo wybuchających wokół bomb; Adel Janji, fotograf, od lat aktywny w organizacjach pomocowych; Rama Daboul, koordynatorka programu „Rodzina Rodzinie”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 41 (730), 13 października 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 października 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 października

Grzech nie powinien nad wami panować,
skoro nie jesteście poddani Prawu, lecz łasce.

Dziś w Kościele:
środa, XXIX tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Jana Kapistrana i św. Józefa Bilczewskiego (bp)
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 6,12-18, Ps 124, Łk 12,39-48
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypomnieliśmy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -