14 października
poniedziałek
Liwii, Kaliksta, Bernarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miasto gruzów i nadziei

Ocena: 5
437

Kiedyś Aleppo pachniało mydłem i pistacjami, znane z handlu i produkcji przemysłowej. Dziś słyszymy o nim w kontekście wojny w Syrii.

Fot. Katarzyna Kasjanowicz/Idziemy

Obecnie 80 proc. jego mieszkańców żyje w biedzie i potrzebuje pomocy, choć telewizyjne wiadomości już dawno zarzuciły nas innymi tragicznymi newsami, spychającymi wojnę w Syrii na margines świadomości zbiorowej. Pomocy oczekuje 11,7 mln Syryjczyków, z czego 5 mln znajduje się w dramatycznej sytuacji. Choć aktualnie to w Idlibie toczą się największe walki, Aleppo jest najbardziej potrzebującym miastem w całej Syrii. Zachodnia jego część nie odniosła tak dużych zniszczeń jak wschodnia, która przypomina Warszawę z 1944 r.

Aż 55 proc. mieszkańców w wieku produkcyjnym nie pracuje – zatem nawet jeśli czyjś dom nie został zburzony, brakuje środków na jego utrzymanie. Nastąpiło masowe zubożenie społeczeństwa i nie ma w tym momencie szansy na zmianę, ponieważ ze względu na embargo firmy nie mogą podjąć inwestycji. Dlatego tak ważna jest pomoc.

 


GOŚCIE Z SYRII

W przedwojennym Aleppo chrześcijanie stanowili 10 proc. populacji; dziś z 400 tys. pozostało ich zaledwie 30-40 tys. Caritas Polska zbiera środki na wsparcie dla małych przedsiębiorców, dzięki którym mogą odtworzyć swój warsztat pracy. To jeden z trzech projektów pomocowych tej organizacji dla mieszkańców Bliskiego Wschodu.

Pod koniec września Polskę odwiedzili goście z Syrii: ks. Petros Kassis, pełniący od 2015 r. funkcję wikariusza patriarchalnego kościoła w Aleppo, który nie załamał się po tym, jak w 2013 r. został postrzelony w ramię i szyję, tylko do końca oblężenia miasta służył w katedrze, mimo wybuchających wokół bomb; Adel Janji, fotograf, od lat aktywny w organizacjach pomocowych; Rama Daboul, koordynatorka programu „Rodzina Rodzinie”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 41 (730), 13 października 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 października 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 października

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego. 

Dziś w Kościele:
poniedziałek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kaliksta I, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,1-7; Ps 98 (97),1-4; Łk 11,29-32
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -