28 lutego
piątek
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Metropolita Hilarion: Europa jak ZSRR

Ocena: 0
563

Obecna sytuacja w Europie Zachodniej przypomina czasy sowieckie w Rosji – uważa metropolita Hilarion, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych (OWCS) Patriarchatu Moskiewskiego.

2016-04-22 22:12
(KAI/RV) / Moskwa, mz

Jego zdaniem Rosja i Europa zamieniły się rolami: i gdy w Rosji odradza się życie religijne, to po Europie hasają ideologie ateistyczne.

Oficjalny przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego zwrócił uwagę, że podczas gdy w Rosji odradza się życie religijne, budowane są nowe cerkwie i kościoły, to na Zachodzie panuje sekularyzm i ateizm, a budynki kościelne wystawiane są na sprzedaż, z europejskiej przestrzeni społecznej idee religijne usuwa się do prywatności i to skrzętnie skrywanej. Na razie nie ma jeszcze prześladowań takich jak za czasów sowieckich, ale i tak można stracić pracę z powodu przyznawania się do wiary.

Metropolita wyraził nadzieję, że Europa ocknie się z amoku postawy „róbta co chceta” i ludzie zrozumieją, do czego taka postawa prowadzi, a wtedy nastąpi odrodzenie życia chrześcijańskiego.

Z kolei rosyjski politolog i ekonomista prof. Siergiej Karaganow uważa, że należy przestrzegać praw człowieka, ale nie można wartości chrześcijańskich zamienić na pseudoreligijne podejście do nowych ideologii wyrastających z pnia marksistowskiego. Wyraził on również nadzieję, że Europa przebudzi się, a jej społeczeństwo sprzeciwi się narzucanym mu pseudonowoczesnym ideom i odrzucaniu tych tradycji, z których wyrosła tradycja tego kontynentu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Szukajcie dobra, a nie zła, abyście żyli,
a Pan Bóg będzie z wami

Dziś w Kościele: piątek po Popielcu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 58, 1-9a; Ps 51, 3-6b.18-19; Mt 9, 14-15
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
28 lutego – Parafia MB Loretańskiej (ul. Ratuszowa 5A, DW-P)

 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -