28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Menedżer domu

Ocena: 5
1167

Troska o rodzinę i wychowanie dzieci to kształtowanie już dziś oblicza przyszłego świata.

fot. pixabay.com

Co teraz robisz? Nic, siedzę w domu – odpowiada mama trójki dzieci. – Twoja żona pracuje? Nie pracuje, siedzi z dziećmi – rozmawiają mężowie. Mimo przemian społecznych ostatnich lat i polityki promującej rodzicielstwo wciąż jeszcze praca w domu uważana jest za zajęcie mniej wartościowe lub przeznaczone dla kobiet niemających lepszego pomysłu na życie. Ta ciężka praca krzywdząco nazywana bywa „nicnierobieniem” bądź utożsamiana jest z przymusową przerwą w życiorysie. No cóż, trzeba się uodpornić na komentarze o marnowaniu życia i zaniku ambicji. Warto też uświadomić sobie, ilu kompetencji wymaga praca w domu. Wiele osób będzie tu chyba zaskoczonych, bo jest ich tak wiele, że trudno znaleźć podobne przykłady w pracy na zewnątrz. Wciąż jednak uważa się, że kobieta realizuje się w pełni tylko w pracy „dla innych”, a opieka nad własną rodziną ogranicza ją czy wręcz ogłupia. Widać tu wpływ tzw. „ekonomizmu”, który za wartościowe uważa tylko te zajęcia, za które przysługuje wynagrodzenie, niepłatne zaś uznaje za stojące nisko w hierarchii.

Warto tu pamiętać, że troska o rodzinę i wychowanie dzieci to kształtowanie już dziś oblicza przyszłego świata, który będzie taki, jakim uczynią go nasze dzieci i ich rodziny. Wówczas odpowiedź na pytanie, czy jest to praca ważna, chociażby ze społecznego punktu widzenia, wydaje się oczywista. Kobieta pracująca w domu to jednocześnie menedżer, psycholog, mediator, negocjator, lekarz, pielęgniarka, dyrektor finansowy, szef kuchni, krawcowa, zaopatrzeniowiec, mistrz kierownicy, logistyk, ogrodnik, dekoratorka wnętrz, pracownik kulturalno-oświatowy, specjalista od kreowania wizerunku „firmy”, korepetytorka… Wystarczy? Ta lista chyba robi na nas spore wrażenie!

Nie zapominajmy też, że w swojej roli matka jest po prostu niezastąpiona. Mimo że inne instytucje, takie jak placówki oświatowe czy Kościół, mogą wspierać rodziców w wychowaniu dzieci, to właśnie ona na zawsze pozostanie dla nich ich mamą, której miłości, czułości i wpływu nikt i nic nie będzie w stanie zastąpić ani zrekompensować przez całe życie. Warto więc, by kobiety, które z poczucia lojalności wobec pracodawcy pozostawiają swoje domy i wychowanie dzieci w rękach innych osób, pamiętały, że po ich odejściu z firmy na ich miejsce przyjdą inni, a za jakiś czas nikt nie będzie pamiętał, że one tak bardzo spalały się dla tej czy innej instytucji, poświęcając na to swój cenny czas (który, jak mówią niektórzy, jest zasobem nieodnawialnym), odbierany najbliższym – jedynym ludziom, w których życiu są one niezastąpione.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter