28 marca
wtorek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

MEN: Egzaminy przebiegły bez zakłóceń

Ocena: 0
1329

Czas na to, by powiedzieć, że dwa cykle egzaminu, czyli egzamin po gimnazjum i po ósmej klasie, generalnie przebiegły bez zakłóceń, zgodnie z procedurami, zgodnie z prawem – powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska w środę, w ostatnim dniu egzaminu ósmoklasisty.

fot. PAP/Grzegorz Michałowski

"Przypominam, że tylko pierwszego dnia egzaminu gimnazjalnego mieliśmy kłopoty w trzech szkołach" – mówiła Zalewska. Powiedziała, że uczniowie jednej z tych szkół nie przystąpili do obu części egzaminu z wiedzy humanistycznej: pierwszej egzaminu z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz drugiej egzaminu z języka polskiego. W dwóch pozostałych szkołach uczniowie nie przystąpili tylko do egzaminu z historii i WOS. Uczniowie z tych trzech szkół będą zdawać te egzaminy w drugim terminie na początku czerwca. 

"Razem ponad 720 tys. uczniów przystąpiło do egzaminów. Gratulujemy uczniom gratulujemy rodzicom. Mamy nadzieję, że doskonale poradzili sobie ze stresem. Słuchaliśmy ich, kiedy wychodzili z egzaminów, byli zadowoleni. Mamy nadzieję, że to znaczy, że będą mieć doskonałe wyniki z egzaminów" – powiedziała minister edukacji. Zaznaczyła, że "egzaminy gimnazjalny i po ósmej klasie nie odbyłby się, gdyby nie dyrektorzy szkół, gdyby nie nauczyciele, którzy czuwali przy swoich uczniach, gdyby nie wolontariusze, kuratorzy i wojewodowie". "Bardzo im za to dziękujemy" – powiedziała Zalewska. 

W poniedziałek 8 kwietnia rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. W ubiegłym tygodniu – mimo strajku – przeprowadzono egzamin gimnazjalny (10, 11 i 12 kwietnia), w tym egzamin ósmoklasisty (15,16 i 17 kwietnia). 

Na początku kwietnia minister edukacji podpisała nowelizacje rozporządzeń w sprawie organizacji egzaminów zewnętrznych (egzaminu gimnazjalnego, ósmoklasisty i matur). Zgodnie z nim w skład komisji egzaminacyjnych i nadzorujących przebieg egzaminów w szkołach wejść mogą nauczyciele z innych szkół, a także każda osoba mająca kwalifikacje pedagogiczne. Jak podaje MEN, w bazach kuratoriów oświaty jest ponad 10 tys. osób chętnych do pomocy przy egzaminach. 

Egzamin gimnazjalny składał się z trzech egzaminów: z wiedzy humanistycznej, z wiedzy matematyczno-przyrodniczej (podobnie jak egzamin z wiedzy humanistycznej składał się z dwóch części: z egzaminu z przedmiotów przyrodniczych i z egzaminu z matematyki) oraz z egzaminu z języka obcego. Także egzamin ósmoklasisty składał się z trzech części: pierwszego dnia był egzamin z języka polskiego, drugiego – z matematyki, trzeciego – z języka obcego. 

Tegoroczna sesja egzaminu gimnazjalnego była ostatnią w historii, a sesja egzaminu ósmoklasisty pierwszą. Jest konsekwencją reformy edukacji – wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat i wygaszania gimnazjów. Z dniem 1 września tego roku gimnazja przestaną istnieć w systemie edukacji. 
"Nie otrzymaliśmy sygnałów z żadnej okręgowej komisji egzaminacyjnej i żadnego kuratorium, aby były jakiekolwiek problemy z przeprowadzeniem egzaminu ósmoklasisty z obcego języka nowożytnego" – powiedział w środę dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik na wspólnej z minister edukacji narodowej Anną Zalewską konferencji prasowej w MEN. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wtorek, V tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 21-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter