1 czerwca
poniedziałek
Justyna, Anieli, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Medycyna na UKSW

Ocena: 0
886

– Mamy kolejny uniwersytet, który wchodzi do tej korony pełnych uniwersytetów, gdzie wydział medyczny jest jednym z ważniejszych elementów – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w trakcie konferencji prasowej, na której ogłoszono otwarcie nowego kierunku.

Fot. Irena Świerdzewska / Idziemy

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ogłosił, że wkrótce rozpocznie rekrutację na nowo otwarty kierunek lekarski w Collegium Medicum. Studenci rozpoczną zajęcia od października; uczelnia będzie mogła przyjąć stu kandydatów. Obecny na konferencji prasowej 29 maja w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski minister zdrowia Łukasz Szumowski powstanie kierunku lekarskiego na UKSW określił „wielkim świętem dla polskich pacjentów i świata lekarskiego”. – Mamy kolejny uniwersytet, który wchodzi do tej korony pełnych uniwersytetów, gdzie wydział medyczny jest jednym z ważniejszych elementów – powiedział.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller wskazał na istotne elementy kształcenia, które będzie preferować uczelnia, skupione wokół systemu wartości, w którym ważna jest empatia i podejście do człowieka w odpowiedni sposób. Rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński wyjawił, że pomysł otwarcia nowego kierunku płynął także od św. Jana Pawła II. Przyjmując tytuł doktora honoris causa uczelni w 2001 r., papież powiedział, że wydział medyczny byłby ukierunkowaniem badań i działań uczelni.

Podczas konferencji zaprezentowano przeznaczone dla studentów nowoczesne laboratoria badawcze z aparaturą na światowym poziomie. Bazę kliniczną dla medycyny na UKSW mają stanowić warszawskie placówki: Wojskowy Instytut Medyczny, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Aninie oraz Instytut Matki i Dziecka. Uczelnia będzie też współpracować z Polikliniką Gemelli w Rzymie, kliniką w hiszpańskiej Nawarze oraz niemiecką ISAR Klinikum w Monachium. UKSW rozpoczęła już współpracę z Europejską Szkołą Zaawansowanych Badań Okulistycznych (ESASO) przy Szwajcarskim Uniwersytecie w Lugano, jednym z najbardziej innowacyjnych ośrodków edukowania specjalistów w dziedzinie mikrochirurgii schorzeń siatkówki oka.

Rektor UKSW podkreśla, że uczelnia dużą wagę przywiązuje do kadry naukowej. – Ważne są dla nas autorytet i dokonania naukowców, którzy będą prowadzili zajęcia ze studentami. Chcemy, żeby uczyli ich najlepsi wykładowcy z kraju i zagranicy. Dobieraliśmy partnerów o dużym dorobku. Zależy nam na holistycznym i interdyscyplinarnym podejściu do kształcenia – mówi ks. Stanisław Dziekoński.

Zakres działań nowo otwartego kierunku ma obejmować nie tylko naukę, ale też prowadzenie badań. Z myślą m.in. o medycynie cyfrowej powstaje trzeci kampus uczelni, w Dziekanowie Leśnym, gdzie tworzone ma być multidyscyplinarne centrum badawcze cyfrowej nauki i technologii.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 czerwca

Poniedziałek, IX Tydzień zwykły
+ Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Rdz 3,9-15.20; Ps 87,1-3.5-6; Dz 1,12-14; J 19,25-27 lub J2,1-11 lub Łk 1,26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter