24 sierpnia
sobota
Jerzego, Bartosza, Haliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Medycyna na UKSW

Ocena: 0
284

– Mamy kolejny uniwersytet, który wchodzi do tej korony pełnych uniwersytetów, gdzie wydział medyczny jest jednym z ważniejszych elementów – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w trakcie konferencji prasowej, na której ogłoszono otwarcie nowego kierunku.

Fot. Irena Świerdzewska / Idziemy

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ogłosił, że wkrótce rozpocznie rekrutację na nowo otwarty kierunek lekarski w Collegium Medicum. Studenci rozpoczną zajęcia od października; uczelnia będzie mogła przyjąć stu kandydatów. Obecny na konferencji prasowej 29 maja w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski minister zdrowia Łukasz Szumowski powstanie kierunku lekarskiego na UKSW określił „wielkim świętem dla polskich pacjentów i świata lekarskiego”. – Mamy kolejny uniwersytet, który wchodzi do tej korony pełnych uniwersytetów, gdzie wydział medyczny jest jednym z ważniejszych elementów – powiedział.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller wskazał na istotne elementy kształcenia, które będzie preferować uczelnia, skupione wokół systemu wartości, w którym ważna jest empatia i podejście do człowieka w odpowiedni sposób. Rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński wyjawił, że pomysł otwarcia nowego kierunku płynął także od św. Jana Pawła II. Przyjmując tytuł doktora honoris causa uczelni w 2001 r., papież powiedział, że wydział medyczny byłby ukierunkowaniem badań i działań uczelni.

Podczas konferencji zaprezentowano przeznaczone dla studentów nowoczesne laboratoria badawcze z aparaturą na światowym poziomie. Bazę kliniczną dla medycyny na UKSW mają stanowić warszawskie placówki: Wojskowy Instytut Medyczny, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Aninie oraz Instytut Matki i Dziecka. Uczelnia będzie też współpracować z Polikliniką Gemelli w Rzymie, kliniką w hiszpańskiej Nawarze oraz niemiecką ISAR Klinikum w Monachium. UKSW rozpoczęła już współpracę z Europejską Szkołą Zaawansowanych Badań Okulistycznych (ESASO) przy Szwajcarskim Uniwersytecie w Lugano, jednym z najbardziej innowacyjnych ośrodków edukowania specjalistów w dziedzinie mikrochirurgii schorzeń siatkówki oka.

Rektor UKSW podkreśla, że uczelnia dużą wagę przywiązuje do kadry naukowej. – Ważne są dla nas autorytet i dokonania naukowców, którzy będą prowadzili zajęcia ze studentami. Chcemy, żeby uczyli ich najlepsi wykładowcy z kraju i zagranicy. Dobieraliśmy partnerów o dużym dorobku. Zależy nam na holistycznym i interdyscyplinarnym podejściu do kształcenia – mówi ks. Stanisław Dziekoński.

Zakres działań nowo otwartego kierunku ma obejmować nie tylko naukę, ale też prowadzenie badań. Z myślą m.in. o medycynie cyfrowej powstaje trzeci kampus uczelni, w Dziekanowie Leśnym, gdzie tworzone ma być multidyscyplinarne centrum badawcze cyfrowej nauki i technologii.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 sierpnia

"Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: «Widziałem cię pod drzewem figowym»? Zobaczysz jeszcze więcej niż to."

Dziś w Kościele: sobota, XX tydzień zwykły
+ święto św. Bartłomieja, apostoła 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Ap 21,9b-14; Ps 145,10-13ab.17-18; J 1,45-51
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -