19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Medycyna na UKSW

Ocena: 0
118

– Mamy kolejny uniwersytet, który wchodzi do tej korony pełnych uniwersytetów, gdzie wydział medyczny jest jednym z ważniejszych elementów – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w trakcie konferencji prasowej, na której ogłoszono otwarcie nowego kierunku.

Fot. Irena Świerdzewska / Idziemy

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ogłosił, że wkrótce rozpocznie rekrutację na nowo otwarty kierunek lekarski w Collegium Medicum. Studenci rozpoczną zajęcia od października; uczelnia będzie mogła przyjąć stu kandydatów. Obecny na konferencji prasowej 29 maja w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski minister zdrowia Łukasz Szumowski powstanie kierunku lekarskiego na UKSW określił „wielkim świętem dla polskich pacjentów i świata lekarskiego”. – Mamy kolejny uniwersytet, który wchodzi do tej korony pełnych uniwersytetów, gdzie wydział medyczny jest jednym z ważniejszych elementów – powiedział.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller wskazał na istotne elementy kształcenia, które będzie preferować uczelnia, skupione wokół systemu wartości, w którym ważna jest empatia i podejście do człowieka w odpowiedni sposób. Rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński wyjawił, że pomysł otwarcia nowego kierunku płynął także od św. Jana Pawła II. Przyjmując tytuł doktora honoris causa uczelni w 2001 r., papież powiedział, że wydział medyczny byłby ukierunkowaniem badań i działań uczelni.

Podczas konferencji zaprezentowano przeznaczone dla studentów nowoczesne laboratoria badawcze z aparaturą na światowym poziomie. Bazę kliniczną dla medycyny na UKSW mają stanowić warszawskie placówki: Wojskowy Instytut Medyczny, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Aninie oraz Instytut Matki i Dziecka. Uczelnia będzie też współpracować z Polikliniką Gemelli w Rzymie, kliniką w hiszpańskiej Nawarze oraz niemiecką ISAR Klinikum w Monachium. UKSW rozpoczęła już współpracę z Europejską Szkołą Zaawansowanych Badań Okulistycznych (ESASO) przy Szwajcarskim Uniwersytecie w Lugano, jednym z najbardziej innowacyjnych ośrodków edukowania specjalistów w dziedzinie mikrochirurgii schorzeń siatkówki oka.

Rektor UKSW podkreśla, że uczelnia dużą wagę przywiązuje do kadry naukowej. – Ważne są dla nas autorytet i dokonania naukowców, którzy będą prowadzili zajęcia ze studentami. Chcemy, żeby uczyli ich najlepsi wykładowcy z kraju i zagranicy. Dobieraliśmy partnerów o dużym dorobku. Zależy nam na holistycznym i interdyscyplinarnym podejściu do kształcenia – mówi ks. Stanisław Dziekoński.

Zakres działań nowo otwartego kierunku ma obejmować nie tylko naukę, ale też prowadzenie badań. Z myślą m.in. o medycynie cyfrowej powstaje trzeci kampus uczelni, w Dziekanowie Leśnym, gdzie tworzone ma być multidyscyplinarne centrum badawcze cyfrowej nauki i technologii.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli.

Dziś w Kościele: środa XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 9,6-11; Ps 112 (111),1b-2.3-4.9; Mt 6,1-6.16-18.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)