Fundacja Kultury Bez Barier, Michał Pol - dziennikarz sportowy, influencer, youtuber oraz PwC - globalna organizacja świadcząca profesjonalne usługi doradcze zostali nagrodzeni we wtorek medalem „Przyjaciel Integracji" podczas 26. Wielkiej Gali Integracji, która odbyła się w Teatrze Nowym w Warszawie.
Wielka Gala Integracji to coroczne święto osób z niepełnosprawnościami, organizowane z okazji przypadającego 3 grudnia Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. W tym roku wydarzenie patronatem honorowy objął prezydent RP Andrzej Duda.
W liście skierowanym do uczestników wydarzenia prezydent nazwał Wielką Galę Integracji „niezwykłym świętem dumy optymizmu, i pozytywnej energii".
Tego dnia mamy wyjątkową okazję, aby zademonstrować solidarność z naszymi krewnymi, z naszymi znajomymi, rodakami i współobywatelami, których wyróżnia jedynie to, że realizując swoje plany i marzenia muszą pokonywać dodatkowe przeszkody.
- napisał Andrzej Duda.
Życzył uczestnikom gali, aby w nadchodzących latach „mogli spotykać się tak, jak poprzednio, czyli na żywo, we wspaniałej serdecznej atmosferze, z której Wielka Gala Integracji zasłynęła przed rokiem 2020".
W ocenie prezydenta RP - „środowiska, dla których gala jest szczególnie ważnym wydarzeniem mają liczne powody do zadowolenia". "Przez lata wykonali państwo ogromną pracę, aby zmienić stan prawny oraz stan świadomości społecznej w odniesieniu do potrzeb, problemów i aspiracji osób niepełnosprawnych" - zwrócił uwagę prezydent.
Wyraził jednocześnie radość, że „obecnie trudności związane z niepełnosprawnościami coraz rzadziej są przeszkodą na drodze do samorealizacji w różnych dziedzinach życia".
Właściciele i pracownicy firm, ludzie nauki i mediów, społecznicy, artyści, sportowcy - w tym również paraolimpijczycy odnoszą sukcesy, które przynoszą wielkie korzyści całemu społeczeństwu.
- zwrócił uwagę prezydent RP.
Medale Przyjaciel Integracji przyznawane są od 1997 roku za działania na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością przez Stowarzyszenie Integracja.
Wśród odznaczonych w tym roku znalazła się Fundacja Kultury Bez Barier, która od 11 lat działa w przestrzeniach kultury umożliwiając ludziom systematyczne i samodzielne uczestnictwo w projekcjach filmowych, spektaklach teatralnych, w zwiedzaniu muzeów i galerii. Kapituła Medalu doceniła Fundację "za konsekwentne udowadnianie, że w kulturze możemy wszystko".
Dzięki współpracy z Fundacją instytucje w całej Polsce uczą się, jak tworzyć kulturę dostępną.
- czytamy w uzasadnieniu.
Drugim medalistą został Michał Pol - dziennikarz sportowy, influencer, youtuber, twitterzysta, współzałożyciel i współprowadzący Kanał Sportowego, attaché prasowy reprezentacji paraolimpijczyków i ampfutbolistów. Kapituła Medalu nagrodziła go za „wieloletnie zasługi na rzecz pro mocji sportu osób z niepełnosprawnościami – przybliżanie go rzeszy osób, które nie miały z nim styczności i pisanie o nim bez uciekania się w stereotypy".
Trzecim odznaczonym została PwC globalna organizacja świadcząca profesjonalne usługi doradcze w 155 krajach świata. Kapituła Medalu doceniła PwC „za skuteczne łączenie celów biznesowych z działaniami społecznymi". W ramach społecznej odpowiedzialności biznesu organizacja m.in. promuje zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami.
Osoby z niepełnosprawnościami spotykają się podczas gali z politykami, samorządowcami i przedstawicielami mediów. Pomysłodawcą Gali był zmarły w październiku 2018 roku założyciel Stowarzyszenia Integracja Piotr Pawłowski.
Uczestnicy tegorocznej gali poznali także pierwszą stypendystkę Funduszu Wieczystego im. Piotra Pawłowskiego – założyciela i wieloletniego prezesa Integracji, Katarzynę Bartosiewicz, założycielkę i prezeskę Fundacji MiKa.
Zdaniem Kapituły Funduszu „z grona osób, które w tym roku ubiegały się o stypendium dla młodych, społecznych liderów z niepełnosprawnością, to właśnie Bartosiewicz, zasłużyła, jako pierwsza na wsparcie finansowe i mentorskie Funduszu".
Siłę dają mi moi współpracownicy.
- wyznała Katarzyna Bartosiewicz.
Wielka Gala Integracji to również wirtualny wernisaż prac plastycznych, malarstwa, rzeźb, fotografii itp. artystów z niepełnosprawnościami z całej Polski.
To już 4. edycja naszej kampanii promującej sztukę osób z niepełnosprawnościami. Prace zbieraliśmy przez cały rok, aby można je było podziwiać właśnie podczas Gali.
– zaznaczyła prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, inicjatora i organizatora Gali Ewa Pawłowska.
Wielką Galę Integracji uświetniły w tym roku koncert Grzegorza Hyżego - wokalisty, kompozytora, producenta i autora tekstów, wykonawcy takich utworów jak: „Na chwilę", „Wstaję", „Pusty dom", „Pod wiatr", „O Pani!", „Król nocy", a także Daria Barszczyk (niewidoma wokalistka, nagrodzona przez Stowarzyszenie SAWP w konkursie Debiuty podczas 58. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu) oraz Dorota Kaczmarek (wokalistka z niepełnosprawnością, uczestniczka ostatniej edycji „The Voice of Poland").