17 lutego
niedziela
Aleksego, Zbigniewa, Lukasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mecenas dla każdego

Ocena: 5
847

Na nieodpłatną pomoc prawną wszyscy, których na nią nie stać, mogą liczyć już od połowy 2015 r. Od 1 stycznia uzyskają tę pomoc o wiele łatwiej – jeśli tylko o tym wiedzą.

fot. Pixabay, CC0

Możliwość nieodpłatnego skorzystania z pomocy prawnika wprowadziła w Polsce ustawa z 5 sierpnia 2015 r. Weszła w życie z początkiem 2016 r., jednak już 6 sierpnia 2015 r., w dniu swojego zaprzysiężenia na prezydenta, Andrzej Duda powołał do życia Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej.

– Pan prezydent zdecydował, że ma to być miejsce, do którego może przyjść każdy borykający się z problemem prawnym. Mieliśmy praktykę jeszcze z kampanii prezydenckiej, kiedy ruszyła Duda-Pomoc. Rozmawialiśmy z obywatelami. Widzieliśmy o problemach, z jakimi się borykali – wspomina dr Ewa Rzymkowska z BIPP – to nam pomogło, kiedy wkrótce po otwarciu Biura pod drzwiami jego siedziby, wtedy przy ul. Pięknej w Warszawie, zaczęły się ustawiać kilkusetosobowe kolejki.

Przez pierwsze trzy lata działania Biura wpłynęło blisko 38,5 tys. listów, przeprowadzono ok. 13 tys. rozmów telefonicznych, a na bezpośrednich spotkaniach przyjęto ok. 4 tys. osób. Był to okres weryfikacji: w których kwestiach ustawę warto poprawić, rozszerzyć zakres jej działania – ale także refleksji: dlaczego Polacy korzystali z nieodpłatnej pomocy prawnej relatywnie rzadko. Okazało się przede wszystkim, że zawiodła informacja i promocja – że taka darmowa pomoc jest w ogóle możliwa, że wystarczy tylko umówić się i przyjść. Pokutował też syndrom doktora Judyma: że skoro pomoc jest darmowa, to nie może być profesjonalna.

W rezultacie 15 czerwca 2018 r., pod ścisłym patronatem Prezydenta RP, została uchwalona nowelizacja ustawy z sierpnia 2015 r., która weszła w życie z początkiem tego roku. Na co obecnie możemy liczyć? Gdzie pójść po pomoc i w jakim zakresie?
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 6 (695), 10 lutego 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 24 lutego 2019 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Współtworzył w Lyonie kwartalnik „Chemin Neuf” (potem „FOI”). W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -