22 lutego
czwartek
Marty, Malgorzaty, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mazurek Dąbrowskiego hymnem Polski od 90 lat

Ocena: 0
1026

Ta pieśń towarzyszyła Polakom przez XIX, XX w., przez wszystkie chwile trudne, ale i przez chwile chwały – mówił w piątek szef MSWiA Mariusz Błaszczak o Mazurku Dąbrowskiego, w związku z 90. rocznicą ogłoszenia pieśni hymnem Polski.

fot. PAP/Marcin Obara

Uroczystość odbyła się w piątek w stołecznej Szkole Głównej Służby Pożarniczej.

– To rzeczywiście ważne wydarzenie w historii naszego kraju. 90 lat temu minister spraw wewnętrznych Felicjan Sławoj Składkowski podpisał okólnik, który ogłaszał hymn Polski w postaci Mazurka Dąbrowskiego. To wydarzenie, które niewątpliwie związane jest z historią naszego kraju, naszego narodu. Ta pieśń towarzyszyła Polakom przez XIX w., przez XX w., przez te wszystkie chwile trudne, ale i przez chwile chwały – powiedział obecny na uroczystości minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak.

Podkreślił, że Mazurek Dąbrowskiego jest hymnem narodowym i znają go wszyscy Polacy. Zaznaczył również, że podczas uroczystości, ale też zawodów sportowych przyjął się już obyczaj, że śpiewana jest nie tylko pierwsza zwrotka Mazurka Dąbrowskiego, ale także zwrotki dalsze.

– Co świadczy o tym, że mamy rzeczywiście pewien renesans patriotyzmu. Że szczególnie młodzi ludzie są dumni z tego, że są Polakami, że są zainteresowani naszą historią, że pamiętają o tych, o których przez lata zapomniano czy chciano o nich zapomnieć (...) Młodzi ludzie są zainteresowani przeszłością swojego narodu, tym, aby pielęgnować pamięć historyczną, to naprawdę bardzo ważne – mówił minister.

Zaznaczył także, że trzeba pamiętać, że wolność nie jest dana raz na zawsze, o wolność trzeba zabiegać, trzeba ją pielęgnować "stąd wychowanie patriotyczne, przywiązanie do symboli narodowych".

– Symbole narodowe to również biało-czerwona flaga, godło państwowe. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało vademecum, poradnik, który służy nakreśleniu zasad ekspozycji np. flagi narodowej. Myślę, że jest to bardzo pożyteczne wydawnictwo, ono pokaże nam w jaki sposób należy zadbać o godne eksponowanie flagi państwowej (...) To dbałość o godność naszej ojczyzny, ale także naszą godność, godność Polaków. Możemy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami – mówił Błaszczak.

Kurator Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie Przemysław Rej przyznał, że są dwie wersje powstania Mazurka Dąbrowskiego. – Romantyczna mówi, że Józef Wybicki uległ wzruszeniu widząc polskie mundury. Mogła być to prawda, gdyby nie to, że był mocno zaangażowany w tworzenie Legionów Polskich i to dzięki m.in. jego pracy one powstały. Więc od samego początku miał świadomość ich powstania, był też prowodyrem tego, że dowództwo nad Legionami dano jego serdecznemu przyjacielowi Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu – opowiadał.

Dlatego – jego zdaniem – trudno mówić, że utwór powstał pod wpływem emocji. – Bardziej prawdopodobne jest, że Dąbrowski poprosił o napisanie pieśni dla jego żołnierzy. Dlatego, że była to formacja dość specyficzna, złożona z jeńców wojennych, a takie oddziały z reguły mają dość niskie morale. I tu chodziło o to, by zjednoczyć tych ludzi, by poczuli, że rzeczywiście ma sens dołączenie do tej armii i walka w niej – zaakcentował.

Podkreślił też, że ustanawianie Mazurka Dąbrowskiego hymnem Polski to był proces. – Ostateczna decyzja, która go przypieczętowała to był 26 lutego 1927 r. i okólnik wydany przez ministra spraw wewnętrznych Felicjana Słowoja Składkowskiego, w którym bardzo jasno jest podany tekst Mazurka. Jest on nazwany hymnem i jest to okólnik, który został wydany wojewodom, czyli wydany do całej służby cywilnej i wszystkich organów państwowych. Dlatego też tę datę uznajemy za datę uznania Mazurka Dąbrowskiego oficjalnie za hymn Polski – wyjaśnił kurator.

Rektor komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej Paweł Kępka dodał, że każdy obywatel danego kraju powinien odnosić się z należytą godnością i szacunkiem do symboli, takich jak flaga, godło i hymn. – Powinien znać historię i ważne wydarzenia historyczne, które były przełomowe dla jego dziejów i miały wpływ na jego dalsze losy. Dzisiaj spotykamy się, by oddać cześć Pieśni Legionów, która już jako Mazurek Dąbrowskiego stała się naszym hymnem narodowym – powiedział.

Obecny na uroczystości siatkarz Paweł Zagumny, pytany jak się czuje słuchając Mazurka Dąbrowskiego przed meczem i po zwycięstwie, przyznał, że to dwa zupełnie różne uczucia. – Oba bardzo ciężko opisać, kto tego nie przeżył, ten naprawdę nie do końca będzie wiedział, o czym mówimy. Myślę, że przed człowiek jest bardziej rozbiegany, ma myśli dotyczące meczu i tylko gdzieś z tyłu głowy wie, że grają Mazurka Dąbrowskiego. Ale moment po zwycięstwie, kiedy biało-czerwona flaga zostaje wciągnięta na maszt, zostają rozdane medale, wtedy ta duma rozpiera ogromnie i dociera do nas tak naprawdę, że gramy dla naszego kraju – opowiadał sportowiec.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 lutego

Czwartek, I Tydzień Wielkiego Postu
Święto katedry św. Piotra Apostoła
Ty jesteś Piotr, czyli Opoka,
i na tej opoce zbuduję mój Kościół,
a bramy piekielne go nie przemogą.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 16, 13-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Modlitwa o pełne zaufanie Jezusowi
Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter