26 czerwca
niedziela
Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mazowsze dla Syrii - zbiórka pieniędzy na budowę syryjskiej szkoły

Ocena: 0
2245

Ruszyła zbiórka pieniędzy na budowę szkoły w Syrii ; akcję pod hasłem "Mazowsze dla Syrii" zainicjowała w poniedziałek organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Patronem szkoły, która ma powstać nieopodal starożytnej Palmiry, będzie polski sportowiec Janusz Kusociński.

fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Celem akcji jest zebranie pieniędzy na fundusz budowy szkoły w syryjskim mieście Yabrud, w diecezji Homs. Budowę zainicjował arcybiskup Jean–Abdo Arbach. Na prośbę arcybiskupa patronem szkoły będzie Janusz Kusociński, polski sportowiec, złoty medalista olimpijski z Los Angeles z 1932 r., zamordowany przez nazistów w podwarszawskich Palmirach w 1940 r.

W ramach akcji planowana jest także publiczna zbiórka pieniędzy oraz koncerty promocyjne organizowane np. przy domach kultury i w diecezjach na terenie województwa mazowieckiego.

–Chcemy, aby mieszkańcy tej ziemi, związanej z II wojną światową, związanej z Januszem Kusocińskim i z Palmirami, odpowiedzieli – tak jak zwykle Polacy odpowiadają pozytywnie na apele przeróżnych organizacji. Dzisiaj papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Caritas Polska zapraszają wszystkich do tego, aby włączyć się w budowę szkoły, która jest naprawdę potrzebna – powiedział na konferencji prasowej ks. dr Mariusz Boguszewski ze stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Tu nie chodzi o pieniądze – chodzi o to, abyśmy wyrazili swoją solidarność i miłość z tymi ludźmi, którzy dzisiaj sami sobie pomóc nie mogą – dodał.

Przedstawiciel Caritas Polska Jan Zujewicz podkreślił, że każda akcja humanitarna, jaką uruchamia Polska w celu pomocy Syryjczykom "to są kolejne pieniądze, kolejne środki, a przede wszystkim – ogromne serce, które Polska okazuje osobom potrzebującym. Jak mówił, oprócz zapewnienia mieszkańcom Syrii podstawowych potrzeb należy "bardzo mocno położyć nacisk na pomoc rozwojową" tj. na rozbudowę szkół i szpitali.

Marszałek województwa Adam Struzik powiedział, że pomoc potrzebującym "jest w pewnym sensie imperatywem moralnym". Nie możemy w ogóle zastanawiać się, czy należy pomagać. To nasz obowiązek – podkreślił. Dodał, że bycie chrześcijaninem i Polakiem oznacza, że "w trudnych dniach należy nie tylko oczekiwać pomocy, ale samemu nieść pomoc".

W imieniu samorządu, i samorządu województwa i całej naszej wspólnoty samorządowej naszego regionu, deklarujemy aktywne wsparcie i pomoc – powiedział Struzik.

Jak podano, oprócz marszałka województwa do akcji włączyli się również m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, wojewoda mazowiecki oraz inne organizacje i instytucje z obszaru Mazowsza. Podczas konferencji zaprezentowano także teledysk zespołu STAVAR promujący akcję.

Informacje dotyczące "Mazowsza dla Syrii", numer konta bankowego, na który można wpłacać pieniądze oraz numer płatnego SMS znajdują się na stronie http://pkwp.org.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie to międzynarodowa organizacja pozarządowa związana z Kościołem katolickim. Została założona w 1947 r. przez holenderskiego księdza Werenfried van Straatena, który pomagał Niemcom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej po II wś. Głównym celem organizacji jest pomoc dla chrześcijan prześladowanych za wiarę. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 czerwca

Niedziela, XIII Tydzień zwykły
Mów, Panie, bo sługa Twój słucha.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 9,51-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zdrowa odpowiedzialność (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter