2 kwietnia
niedziela
Wladyslawa, Franciszka, Teodozji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mateusz Morawiecki zaproszony do członkostwa w Związku Dużych Rodzin

Ocena: 0
1926

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w sobotę w Szczecinie z wielodzietnymi rodzinami podczas trwającego tam VI Zjazdu Dużych Rodzin.

fot. PAP/Marcin Bielecki

– Cała Europa potrzebuje dużych rodzin – stwierdził premier. Członkowie Związku Dużych Rodzin zaprosili szefa rządu do członkostwa w swoim stowarzyszeniu i zaapelowali o tworzenie polityki, która bardziej dostrzeże ekonomiczną wartość pracy matek w domu.

Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” poinformowała, że w szczecińskim spotkaniu, któremu towarzyszy też konferencja wielodzietnych rodzin z całej Europy, bierze udział 1300 osób. Średnia liczba dzieci przypadających na rodzinę goszczącą w Szczecinie to czworo.

– Może się pan tu czuć jak wśród swoich, bo wiemy, że pan też ma dużą rodzinę – zwróciła się do Mateusza Morawieckiego Joanna Krupska. – Ta duża rodzina bardzo serdecznie pana wita i zaprasza do Związku Dużych Rodzin – dodała.

Wiceprezydent Szczecina zaapelował do premiera Morawieckiego, aby polityka rządowa i samorządowa skierowana do rodzin były komplementarne.

Przypomniał, że chodzi o stworzenie takiego mechanizmu zabezpieczenia społecznego-emerytalnego, który pozwoli na przekazywanie części składek odprowadzanych przez już dorosłe i pracujące dzieci z dużych rodzin na rzecz ich rodziców, a zwłaszcza matek. One bowiem kiedyś zrezygnowały z pracy, aby opiekować się dziećmi w domu i później nierzadko nie wróciły już na rynek zatrudnienia.

Dzięki temu rodzice staliby się beneficjentami kapitału, na który zapracowali przez całe życie, wychowując dzieci. Z drugiej strony hamowałoby to odpływ młodych Polaków zagranicę, bo dzięki dodatkowej zachęcie w systemie emerytalnym, mogliby pracować w kraju bez obaw o obniżenie emerytury ich rodziców.

– ZDR cieszy się z odzyskanej 100 lat temu niepodległości, ale duże rodziny ciężko pracują na kolejne sto lat pomyślności. To jest praca często niedoceniana i niedostrzegana – mówiła Joanna Krupska. Dodała, że przyjazd premiera jest traktowany jako „znak zrozumienia i docenienia tej pracy”.

Premier Morawiecki zapewnił, że polityka jego rządu jest polityką wspierającą rodziny.

Podkreślił, że to właśnie duże rodziny dźwigają na sobie ciężar kolejnych stu lat niepodległości. – Duże rodziny są drogą do wielkiej Polski, do zrealizowania Polski naszych marzeń – dodał.

Ubolewał, że nie wszystkie z 29 lat po 1989 r. były czasem sprzyjającym dużym rodzinom. – Wielu Polaków obserwowało ten dziwny ostracyzm wokół dużych rodzin, nazywanych często nawet „patologicznymi”. – To jest miara moralnego i intelektualnego upadku – stwierdził premier.

Jak przypomniał, jego rząd stara się wdrażać rozwiązania korzystne dla wielodzietnych, a kolejnym ma być minimalna emerytura dla matek, które nie pracowały zawodowo, ale wychowywały w domu przynajmniej czwórkę dzieci.

Odnosząc się do europejskich rodzin, które goszczą w Szczecinie podkreślił, że cała Europa potrzebuje dużych rodzin. – Potrzebuje odrodzenia w wielu wymiarach życia społecznego, moralnego i intelektualnego. Sądzę, że takie odrodzenie powoli następuje – dodał Mateusz Morawiecki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 kwietnia

Niedziela Palmowa
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci,
i to śmierci krzyżowej.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 26,14-27,66
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Rozdarta zasłona


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter