29 lutego
sobota
Lecha, Lutoslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mary i Max szukają wolontariuszy

Ocena: 0
708

Ruszyła rekrutacja do Wolontariatu Koleżeńskiego “Mary i Max”. Poszukiwani są wolontariusze, którzy wezmą udział w projekcie skierowanym do osób z autyzmem i zespołem Aspergera.

2016-04-21 19:22
aw / Warszawa (KAI), sg

Wbrew obiegowej opinii, że autyzm dotyczy przede wszystkim dzieci, grupa młodzieży i dorosłych z tym zaburzeniem ciągle się powiększa. Nierzadko są oni pozbawieni jakiegokolwiek wsparcia. Co trzecia osoba z autyzmem twierdzi, że nie ma kolegów ani koleżanek. Zdecydowana większość z nich chciałaby jednak mieć znajomych. Wolontariat Koleżeński “Mary i Max” to projekt skierowany właśnie do takich osób. 

W ramach programu osoby z autyzmem dobierane są w pary z wolontariuszami – na podstawie ich wieku, charakteru i zainteresowań – a następnie nawiązują z nimi koleżeńską relację. Pary spotykają się przez kilka miesięcy i spędzają czas, korzystając z przygotowanej oferty wyjść do kin, kawiarni czy muzeów. Udział w Wolontariacie Koleżeńskim “Mary i Max” to okazja do nawiązania ciekawych znajomości i dzielenia się swoimi pasjami, a zarazem pomocy drugiej osobie.

Aby zgłosić się do programu, należy wejść na stronę internetową www.wolontariatkolezenski.pl i wypełnić formularz rekrutacyjny. Dotychczas projekt odbywał się jedynie w Warszawie. W nowej edycji chętni po raz pierwszy mogą zgłaszać się również w Łodzi i Lublinie. 

Celem Wolontariatu Koleżeńskiego “Mary i Max” jest zmiana stereotypowego spojrzenia na autyzm. Duże zainteresowanie projektem udowadnia, że osoby z autyzmem chcą i potrzebują nawiązywać relacje z innymi ludźmi. Do programu angażowani są wolontariusze bez profesjonalnej wiedzy na temat autyzmu – wszystko po to, aby relacja uczestników była jak najbardziej naturalna i nie kojarzyła się z typową terapią. 

– Wolontariat koleżeński pomógł mi przebić tę barierę między mną a ludźmi, stałem się bardziej otwarty – tak swój udział w poprzedniej edycji podsumowuje Patryk – jeden z uczestników z zespołem Aspergera. Niemal wszyscy uczestnicy wspominają udział w projekcie jako naukę budowania relacji oraz dobrą lekcję cierpliwości. Wielu z nich zaznaczało, że była to nie tylko szansa na poznanie ciekawej osoby, ale również lepsze poznanie samego siebie i sprawdzenie się w nowej sytuacji. Podczas II edycji Wolontariatu Koleżeńskiego „Mary i Max” odbyło się 214 spotkań par, co przekłada się na ponad 500 wspólnie spędzonych godzin. 1/3 par zdecydowała się kontynuować swoje spotkania również w ramach kolejnej edycji.

Pomysł projektu zaczerpnięty został z Wielkiej Brytanii i USA, gdzie podobne programy są niezwykle popularne. Edycje pilotażowe zakończyły się dużym sukcesem, jednocześnie pokazując duże zapotrzebowanie na tego typu działania w Polsce. W przyszłości planowane jest rozszerzenie programu o kolejne miasta. Obecna edycja potrwa do końca grudnia.

Więcej informacji: www.wolontariatkolezenski.pl

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 lutego

Nie potrzebują lekarza zdrowi, ale ci, którzy się źle mają
Dziś w Kościele: sobota po Popielcu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 58,9b-14; Ps 86,1b-6; Łk 5,27-32
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
29 lutego – Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła (ul. Domaniewska 20, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -