21 sierpnia
środa
Joanny, Kazimiery, Piusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Marsz narodowców do KL Auschwitz. Dwóch uczestników mogło popełnić przestępstwo

Ocena: 0
635

Analiza materiału wideo wskazuje, że wypowiedzi dwóch uczestników niedzielnego zgromadzenia narodowców mogły wyczerpywać znamiona przestępstwa – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko. Dodał, że chodzi o publiczne nawoływanie do nienawiści.

fot. PAP/Łukasz Gągulski

Podjęto decyzję o wszczęciu postępowania przygotowawczego "w sprawie publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych i rasowych" – poinformował w poniedziałek Hnatko.

Chodzi o niedzielne zgromadzenie narodowców z udziałem Piotra Rybaka w 74. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz, podczas którego przemawiali jego uczestnicy. Przebieg zgromadzenia zarejestrowali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

– Wstępna analiza zapisu materiału wideo wskazuje, iż wypowiedzi dwóch uczestników mogły wyczerpywać znamiona przestępstw z art. 256, paragraf 1 kodeksu karnego, tj. publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych i rasowych – wyjaśnił Hnatko.

Poinformował, że prokurator rejonowy w Oświęcimiu wydał Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu polecenie wszczęcia dochodzenia w tej sprawie.

– Trwają protokolarne oględziny zabezpieczonego materiału dowodowego, sporządzone również zostaną wykazy świadków zdarzenia. Po zgromadzeniu materiału dowodowego w sprawie akta dochodzenia zostaną niezwłocznie przekazane do Prokuratury Rejonowej Kraków-Krowodrza w Krakowie, która – zgodnie z zarządzeniem prokuratora okręgowego w Krakowie – prowadzi i nadzoruje tego typu postępowania – wyjaśnił rzecznik.

W niedzielę odbyły się uroczyści w 74. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Główne obchody, na które przybyło ponad 50 byłych więźniów tego i innych obozów, odbyły się w budynku tzw. Centralnej Sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie od grudnia 1943 r. Niemcy przyjmowali więźniów do obozu. W uroczystości uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, duchowni różnych religii, dyplomaci m.in. z Rosji i Izraela. Patronował im prezydent Andrzej Duda. 27 stycznia na świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Przed oficjalnymi uroczystościami około dwustu narodowców przemaszerowało od oświęcimskiego dworca kolejowego do byłego obozu Auschwitz I. Przeciwko nim protestowało kilka osób z transparentem "Faszyzm stop!" i flagą Izraela. Przedstawiciel jednego ze środowisk narodowych Piotr Rybak, będący inicjatorem marszu, mówił, że "patrioci polscy, narodowcy, nacjonaliści" upomnieli się o najwyższe wartości: Boga, Honor, Ojczyznę.

Według krakowskiej "Gazety Wyborczej" Rybak miał pytać uczestników marszu: "Czy my jesteśmy krajem niepodległym?"; "Czas walczyć z żydostwem i uwolnić od niego Polskę! Gdzie są rządzący tym krajem? Przy korycie! I to trzeba zmienić" – miał wykrzykiwać Rybak.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 sierpnia

"Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?” Odpowiedzieli: „Bo nas nikt nie najął”.

Dziś w Kościele: środa, XX tydzień zwykły
+ wspomnienie św. Piusa X, papieża
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Sdz 9,6-15, Ps 21(20),2-7, Mt 20,1-16
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -