24 lutego
sobota
Macieja, Bogusza, Sergiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Małżeńska cyrkulacja

Ocena: 4.4
725

Warto dbać o regularność małżeńskiej intymności właśnie po to, by było nam ze sobą coraz lepiej.

fot. pexels.com

Rozmawiając z małżeństwami o ich problemach, zauważam, że spora ich część krąży wokół współżycia. Trudności w tej sferze potrafią niespodzianie wychynąć spod innych, pozornie niezwiązanych z seksem konfliktów, niczym bielizna z niedomkniętej szafy. W sumie to nie dziwne, bo różne wątki życia małżeńskiego przeplatają się i oddziałują na siebie. Warto uświadomić sobie istnienie tej specyficznej „małżeńskiej cyrkulacji” i starać się nad nią zapanować, by nie powodowała tornad niszczących naszą relację. Pamiętajmy o kilku istotnych kwestiach, o których zdarza nam się zapominać.

Po pierwsze: nie odkładać współżycia na czas, kiedy wszystko między nami będzie idealnie (swoista wisienka na torcie), ale dbać o regularność małżeńskiej intymności właśnie po to, by było nam ze sobą coraz lepiej. Niektóre żony mówią: „Nie śpimy ze sobą, bo strasznie oddaliliśmy się od siebie”. A może oddaliliście się (między innymi) dlatego, że nie współżyjecie? Trzeba przełamać ten impas: zacząć znów przytulać się do siebie, całować, dotykać, poczuć bliskość i ciepło swoich ciał. Kontakt fizyczny pogłębia i wzmacnia więź emocjonalną, a ta z kolei (szczególnie u kobiet) wzmaga ochotę na bliskość fizyczną.

Po drugie: trzeba umieścić seks wysoko na liście priorytetów. Jeśli przez dłuższy czas inne aktywności sprawiają, że nie macie siły i energii na współżycie – pora zrobić z tym porządek. Doświadczeni terapeuci radzą: oszczędzajcie siły na seks, bo inaczej do problemów, które macie, dojdą kolejne, wynikające z kryzysu waszej relacji.

Po trzecie: im dłuższy staż, tym bardziej i z większą czułością dbajcie o tę sferę, a nie odwrotnie. Nie pozwólcie, by wyschło to ważne źródło waszej małżeńskiej bliskości. Często to, co na początku było gejzerem, po latach przypomina zamuloną sadzawkę albo pustynię. Zadbany ogród cieszy oczy, atrakcyjna potrawa pobudza apetyt… Wysiłek zawsze przynosi dobre owoce. Jedna z książek z tej dziedziny nosi ciekawy tytuł: „Jak kochać się z tą samą osobą do końca życia i wciąż to lubić”. Owa magiczna cyrkulacja sprawi, że „doinwestowanie” tej sfery, o której Karol Wojtyła pisał, że „człowiek odnajduje w niej koncentrację takich energii, o których istnieniu w sobie (…) przedtem nie wiedział”, pociągnie w górę również inne sfery waszego małżeństwa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 lutego

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
Modlitwa o optymizm w codzienności
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter