26 października
poniedziałek
Lucjana, Ewarysta, Damiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Małe kochanie

Ocena: 0
791

Pojawienie się na świecie młodszego rodzeństwa jest niezawodnie przyczynkiem specyficznej metamorfozy. W nieco już od ziemi odrosłym człowieku budzi się nieodparty zew. Jak to dobrze być dzidziusiem! Siła tego odkrycia jest porażająca.

Nagle okazuje się, że ktoś, kto już nabył umiejętność mówienia, zaczyna rozkosznie – w swoim wyobrażeniu – gaworzyć. Chociaż potrafił chodzić – teraz najchętniej leży na plecach i nieudolnie majta w powietrzu kończynami. Dumny dotychczas z bycia „już dużym” kilkulatek bardzo interesuje się grzechotkami, chce konsumować kleik, używać, a jakże, pampersów, jeździć wózeczkiem i sypiać w łóżeczku ze szczebelkami, koniecznie pod karuzelką z jeżdżącymi w kółko misiami. O desperackich próbach przyodziewania się w o wiele za ciasne śpioszki i ssaniu smoczka nie wspominając.

Na podobny wirus nie ma lekarstwa. Trzeba przez to przejść, jak przez jedną z chorób wieku dziecięcego. Rodzicom bywa trudno nawet przy jednym „zarażonym”; jeśli się ma ich w domu kilkoro, nie da się przetrwać tej epidemii bez końskiej dawki szczepionki cierpliwości i humoru.

Co ciekawe, pewne objawy mogą się pojawić u dziecka w różnym wieku. I wcale niekoniecznie pod wpływem zamieszkiwania pod jednym dachem z noworodkiem. Ot, przychodzi na człowieka ni stąd, ni zowąd taka chętka, by pobyć malutkim. Wdrapać się mamie na kolana, przytulić się, posłuchać znajomego bicia serca i historii o tym, jak się w całości mieściło w rodzicielskim objęciu. Niechby nawet poudawać trochę dzidziusia. Wreszcie usłyszeć kilka czułości. Bo przecież bynajmniej nie czegoś w rodzaju: „Wstydziłbyś się, stary koniu!”.

Tak, chwile, w których dobrze poczuć się małym kochaniem, przytrafiają się w każdym wieku. Każdy może sobie na nie pozwolić, bo czyż nie ma Ojca, od którego może usłyszeć: „Moje dziecko...”? Wtedy właściwie nie potrzeba żadnych słów, nawet „A gu gu”.

***
Felietony publikowane w cyklu "Obrazki na Boże Narodzenie" znajdziesz pod hashtagiem "Obrazki na Boże Narodzenie" i na stronie głównej w sekcji "Rodzina i życie".

Obrazki rodzinne na Boże Narodzenie

Dziecięce święta

Święte wieczory

Od Mikołaja

Czas dziecka

O narodzeniu

Czas na Dobrą Nowinę

Pożytki z dzidziusia

Głosy

Niebieskie Dzieciątko

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 października

Poniedziałek, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Albowiem droga sprawiedliwych jest Panu znana,
a droga występnych zaginie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 4, 32 – 5, 8; Ps 1, 1-4 i 6; Łk 13, 10-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter