28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mafia wciąż silna

Ocena: 4.95
2894

Jednym skinieniem ręki mógł pozbawić życia lub je ocalić. We włoskim szpitalu więziennym zmarł 87-letni Salvatore „Toto” Riina. Kościół odmówił mu prawa do katolickiego pogrzebu.

fot. pixabay.pl

Osobiście zabił podobno około czterdziestu ludzi, a zlecił zamordowanie co najmniej 150. Znany mafijny morderca Giovanni Brusca twierdził jednak, że na polecenie „Tota” zlikwidował około 200 osób. Nazywano go Il Corto lub, w dialekcie sycylijskim, U Curtu, czyli „Krótki”, bo miał zaledwie 158 cm wzrostu; inne jego przezwisko to La Belva – „Bestia”.

Pierwszy raz trafił za kraty za morderstwo w 1949 r.; skazano go na sześć lat więzienia, bo chodziło „tylko” o tragicznie zakończoną bójkę. W 1958 r. brał udział w zabójstwie Michele Navarry, szefa sycylijskiej mafii Cosa Nostra („Nasza Sprawa”) . W 1974 r. stał się faktycznym jej szefem. W latach 1981-83 doszło do wielkiej wojny klanów, wygranej przez Riinę. Trwała tez wojna mafii z państwem. Ostatecznie Il Corto ją przegrał. Aresztowano go w 1993 r. i z więzienia już nie wyszedł.

Nie tylko Cosa Nostra

Dzisiaj dla nas „mafia” jest synonimem zła, zorganizowanej przestępczości, bezwzględnej, działającej nie tylko we Włoszech, ale i gdzie indziej. Cosa Nostra – to mafia sycylijska, Camorra – neapolitańska, ‘Ndrangheta – kalabryjska.

Przyjrzyjmy się tej pierwszej. Sycylia rządzona była w przeszłości przez Fenicjan, Rzymian, Francuzów i Hiszpanów. Zmieniające się i niekoniecznie życzliwe dla lokalnych mieszkańców władze spowodowały, że konieczna stała się samoorganizacja ludności. Grupowała się ona w „rodziny” czy też „klany”, tworzące własny system wymierzania sprawiedliwości i dystrybucji dóbr, a także – co ważne – działających potajemnie. W XIX w. ukształtowały się niewielkie, prywatne armie, określane mianem „mafii”, z jednej strony chroniące poszczególne klany, a z drugiej – trudniące się wymuszeniami i bandytyzmem.

Samo słowo „mafia” znaczyło podobno kiedyś „działanie jako opiekun przeciw arogancji silnych” (choć są rozmaite, czasem baśniowe określenia pochodzenia tego słowa). Do XIX w. słowo „mafioso” nie oznaczało kryminalisty, ale kogoś, kto nie ufa władzy.

W 1861 r. Sycylia stała się częścią zjednoczonych Włoch, co nie oznaczało ustanowienia tam silnej władzy państwowej. Odwrotnie: Rzym prosił sycylijskie klany o pomoc w walce z gangami kryminalistów; w zamian władze obiecywały przymykać oczy na działania mafii. W efekcie mafia sycylijska urosła w siłę. W tle funkcjonował sycylijski zwyczaj wyszukiwania przez osoby biedne ludzi bogatych, by zostawali ojcami chrzestnymi ich dzieci; w ten sposób młodzi zyskiwali opiekunów, ale musieli się za to odwdzięczać.

Podobnie było w przypadku ‘Ndranghety, powstałej w II poł. XIX w. dla przeciwstawienia się bezwzględnie wykorzystującym miejscową ludność bogatym właścicielom ziemskim. Natomiast Camorra powstała inaczej, została bowiem założona w 1820 r. w Królestwie Neapolu jako tajna organizacja przestępcza, rekrutująca swych członków głównie z neapolitańskich więzień.

 

Przeciwko państwu

W przypadku mafii sycylijskiej na początku lat 80. ubiegłego wieku doszło do wielkiej wojny klanów. Chodziło o przejęcie bardzo dochodowego interesu, jakim była produkcja heroiny i handel nią. Palermo, główny port Sycylii, był bowiem najważniejszym kanałem przemytu tego narkotyku z Europy do USA. Każdy z klanów miał początkowo swój teren działania. Jedni przemycali surowiec z Turcji, a inni z Azji Południowo-Wschodniej. Ponadto klany zajmowały się produkcją narkotyku i przemytem; np. mieszkanki sycylijskich wiosek woziły go w specjalnych pasach biodrowych. Na przełomie lat 70. i 80. we Włoszech kilogram heroiny kosztował 50 tys. dolarów, a w USA cztery razy więcej. Mafia sycylijska zawarła porozumienie z amerykańską i zbrodniczy przemyt trwał.

Działaniami kierowała Cupola, specjalna „sycylijska komisja mafijna”. Ale mafiosi niekoniecznie dotrzymują umów: niektórzy zaczęli działać na boku, nie rozliczali się z milionowych kwot. Rozpoczęła się wojna podjazdowa, a potem na wielką skalę: „żołnierze” zwaśnionych stron walczyli uzbrojeni w karabiny maszynowe. Zginęło ponad 60 znanych mafiosów.
Jak długo ofiarami tej wojny padali sami przestępcy, władze – w tym policja – a także Kościół jedynie się temu przyglądali. Ale jeden z mafijnych bossów, przywódca Corleonesi (w tej frakcji dominowali ludzie z miasta Corleone) Luciano Legio, rozpoczął wojnę z państwem.

Zaczęło się jeszcze w 1977 r. od zamordowania pułkownika karabinierów Giuseppe Russa. Jednak na początku lat 80. wypadki potoczyły się bardzo szybko. W 1992 r. zamordowany został m.in. sędzia Paolo Borsellino, który doprowadził do aresztowania w 1980 r. sześciu znanych mafiosów; jego bliski współpracownik, kapitan karabinierów Emanuele Basile, stracił życie w 1980 r. W 1983 r. zginął Rocco Chinnici, sycylijski urzędnik sądowy, twórca słynnego zespołu antymafijnego w prokuraturze Palermo. W 1980 r. stracił życie Piersanti Mattarella, szef lokalnych władz Sycylii, działacz chadecji; wcześniej usiłował oczyścić sycylijską chrześcijańską demokrację z wpływów mafijnych. Dwa lata później zginął jego polityczny przeciwnik, komunista Pio La Torre, również wróg mafii.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter