22 kwietnia
poniedziałek
Kai, Leonii, Sotera
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ma byc więcej klas mundurowych

Ocena: 0
295

Obecnie w Polsce, w ramach pilotażu, działa 57 certyfikowanych klas mundurowych; chcemy, by docelowo, od września 2019 roku w każdym powiecie działała szkoła średnia prowadząca taką klasę – poinformowali w piątek szef MON Antoni Macierewicz oraz jego zastępca Michał Dworczyk.

fot. PAP/Rafał Guz

W piątek spotkali się oni z dyrektorami oraz gronem pedagogicznym szkół ponadgimnazjalnych, w których, w ramach programu pilotażowego, prowadzone są certyfikowane wojskowe klasy mundurowe.

– To jest wielkie zadanie. Szkoły mundurowe pełnią w ogóle w całym systemie wychowawczym w Polsce, ale też w wojskowych systemie wychowawczym podstawową, fundamentalną rolę – mówił po spotkaniu szef MON.

Poinformował, że obecnie działa 57 klas mundurowych, wybranych do programu pilotażowego z grona kilkuset w całej Polsce.

– Oczywiście mamy świadomość, że to nie jest równorzędne z systemem, jaki powinien w Polsce panować, z systemem, w którym w każdej szkole jest po prostu wychowanie wojskowe (...) które ma potem swoją kontynuację w kształtowaniu młodego człowieka także na studiach – mówił Macierewicz.

Ocenił, że "prędzej czy później" Polska dojdzie do takiego systemu.

Szef MON wyraził też nadzieję, że program pilotażowy przyniesie dobre rezultaty. Jak mówił, obok "szkolenia techniczno-fizycznego", będzie on obejmował również historię wojskowości, a także "kształtował młodego człowieka w sensie psychologicznym, w sensie systemu wartości".

Podkreślił, że wojsko zawsze było miejscem kształtowania patriotyzmu.

Z kolei Dworczyk przekazał, że celem resortu obrony jest, by od września 2019 roku, w każdym powiecie w Polsce działała szkoła średnia prowadząca certyfikowaną klasę mundurową. – Certyfikowaną, czyli opierającą się na ujednoliconym programie szkoleniowym i wychowawczym – dodał wiceszef MON informując, że obecnie, w ramach pilotażu, trwają proce nad stworzeniem tego programu.

Program pilotażowy został uruchomiony 1 września 2017 roku i potrwa dwa lata.  Składa się on z zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym także w postaci szkolenia poligonowego. Zajęcia odbywają się przy wsparciu jednostek wojskowych i instytucji podległych MON.

Absolwenci placówek oświatowych biorących udział w programie – jak podano na stronie resortu obrony –  będą mogli po zakończeniu nauki przejść kilkutygodniowe szkolenie poligonowe zakończone przysięgą wojskową oraz przeniesieniem do rezerwy.

Będą mieli również pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej, jak również do Wojsk Obrony Terytorialnej. Z kolei osoby chcące kontynuować naukę na wyższych uczelniach wojskowych będą mogły liczyć na dodatkowe punkty w trakcie egzaminów kwalifikacyjnych. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -