19 lipca
piątek
Wincentego, Wodzislawa, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Lustro życia

Ocena: 0
1227

Łatwe życie sprawia, że ludzie stają się bardziej bezbronni.

fot. pxhere.com / CC0

Młodzieniec z miasta zauważył poczwarkę, z której wydobywał się motyl. Cierpliwie przyglądał się, jak stworzenie stara się przedostać się przez mały otwór. Czas mijał, a młodzieńcowi wydało się, że owad bez pomocy nie jest w stanie sam się wydostać. W końcu postanowił zainterweniować. Małymi nożyczkami ostrożnie poszerzył nieco otwór w kokonie. Dzięki temu motyl łatwo się uwolnił. Ale... miał wątły tułów i odwłok, skrzydła zmiażdżone. Młodzieniec nadal obserwował, czekając, aż skrzydła się otworzą, a motyl strzepnie je i odleci. Jednak stworzenie tylko nieporadnie się czołgało, bo jego ciało nie rozwinęło się wystarczająco. Nigdy nie było w stanie latać.

Młodzieniec nie rozumiał, jak przebiega proces dojrzewania, który natura przeznaczyła dla motyli. Wysiłek, aby wydostać się z kokonu, wraz z upływem potrzebnego na to czasu, były niezbędne dla rozwoju, w tym wzrostu owada, tak aby skrzydła stały się silniejsze. W swojej dobrej chęci niesienia pomocy, zaoszczędzenia wysiłku i cierpienia – nieopatrznie sprawił, że motyl wyszedł z kokonu przedwcześnie, zanim został w pełni uformowany.

Ta stara historia może posłużyć, by zrozumieć to, co dzieje się tak często w życiu ludzi. Nasza egzystencja jest pełna przeszkód i trudności, ale być może wysiłek zmierzenia się ze wszystkim, czego potrzebujemy, ma na celu wzmocnić naszą naturę i nauczyć się przezwyciężania problemów. Tych zresztą nigdy w życiu nie zabraknie. Jeśli w procesie edukacji, zwłaszcza we wczesnych latach, pojawi się nadopiekuńczość z jednej strony lub użalanie się nad sobą z drugiej, to cały ten „klosz” może utrudnić i zepsuć przyszłość, czyli uniemożliwić wyższe życiowe loty.

Tęsknimy za tym, by mieć więcej siły, by przezwyciężyć trudności – ale być może właśnie trudności potrzebujemy, by z nimi walczyć, by nasze siły mogły się rozwijać. Łatwe życie często sprawia, że ludzie stają się bardziej bezbronni. Z kolei wiele z naszych możliwości i mocy pojawia się, rozwija się i wzmacnia w sytuacjach, które dużo nas kosztują.

Rzeczywistość jest bogata w niespodzianki, problemy i zawirowania. Samo życie nie uczy; uczy pod warunkiem, że potrafimy odnaleźć jego głębszy sens i zastosowanie tego w kolejnych wezwaniach. A do tego potrzeba pozytywnego nastawienia. Jak mówi stary aforyzm: życie jest jak lustro; jeśli uśmiechniesz się przed nim, odda ci uśmiech, jeśli okażesz pochmurną twarz, to też źle na ciebie popatrzy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Duchowny Prałatury Opus Dei w Warszawie


redakcja@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 lipca

Piątek, XV Tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 12, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter