13 kwietnia
wtorek
Przemyslawa, Hermenegildy, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Łódź: odsłonięto pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej

Ocena: 0
772

Na placu przed łódzką archikatedrą św. Stanisława Kostki odsłonięty został w piątek pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Uroczystościom przewodniczył inicjator budowy pomnika, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

fot. PAP/Grzegorz Michałowski

– Prosimy, abyśmy dźwigając krzyż naszej wierności, byli tak samo jak ci z Katynia, spod Monte Cassino, ze Smoleńska. Byśmy mieli odwagę i moc, dźwigać krzyż naszej miłości i naszej wierności wobec Polski, naszej Ojczyzny, naszej Matki! – mówił abp Jędraszewski, podczas Mszy Świętej, poprzedzającej odsłonięcie pomnika.

W homilii metropolita krakowski odniósł się do relacji miłości Chrystusa do Kościoła i zauważył, że każdy posłany jest, aby iść, i by przynieść owoc. – A owoc nasz, ma trwać poprzez tę miłość, która odnosi się do drugiego człowieka, ale także do tych większych wspólnot, przekraczających kręgi rodzinne i przyjacielskie. Miłość do narodu, miłość do ojczyzny i ta miłość, jako owoc naszej wierności wobec Chrystusa ma trwać, trwać także poprzez pamięć. Mamy pamiętać o tym, co uczynił Chrystus i dlatego Jego słowa z wieczernika, gdy ustanowił Najświętszy Sakrament - to czyńcie na moją pamiątkę, są tak ważne –  podkreślił.

Wskazał na to, że „mamy pamiętać także o tych, którzy nas poprzedzili, których dzieła miłości zwłaszcza tej ofiarnej, polegającej na daniu swego życia dla kogoś, za kogoś, aby te dary nie umknęły naszej pamięci, ale stanowiły skarbiec tworzący naszą tożsamość!” – zaznaczył metropolita krakowski.

Abp Jędraszewski przypomniał bitwę pod Monte Cassino oraz straszną zbrodnię, która miała miejsce w Katyniu, a na upamiętnienie której, wybrała się Polska delegacja do Smoleńska. – Tak nadszedł 10 kwietnia 2010 roku, 70. rocznica zbrodni katyńskiej i wyprawa tych, którzy z urzędu, a jeszcze bardziej z potrzeby serca uważali, że musza tam być, by dotknąć tamtej prawdziwej, nieludzkiej ziemi i by powiedzieć stamtąd Polsce o tych, którzy polegli w jej służbie. Nikt nie zdawał sobie sprawy, że ci strażnicy Rzeczypospolitej Polskiej, którzy tam się udali, by wyrazić pamięć tak konieczną, naraz stali się kolejnym pokoleniem tych, o których my musimy dzisiaj z całą mocą, z całą pokorą i wzruszeniem mówić. Polegli w wierniej służbie Polsce, a my musimy o tym pamiętać i mówić! –  tłumaczył.

Hierarcha podziękował także wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pomnika, który dziś został odsłonięty i poświęcony. 

Po zakończeniu Eucharystii, na placu katedralnym im. św. Jana Pawła II, dokonano odsłonięcia i poświecenia pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej. Złożono kwiaty, zapalono znicze i odczytano apel poległych.

W imieniu rodzin ofiar katastrofy, słowa podziękowania skierował prezes Prawa i Sprawiedliwości – Jarosław Kaczyński. „Dziękuję wszystkim, dzięki którym ten pomnik powstał, a w sposób szczególny księdzu arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu, który choć został wezwany do Krakowa, nie zrezygnował z tej inicjatywy”. Prezes PiS wyraził także uznanie dla członków Rady Miasta Łodzi, którzy jednogłośnie przyjęli uchwałę o wzniesieniu tego pomnika.

Decyzja w sprawie wzniesienia pomnika, została podjęta jednogłośnie przez radnych Rady Miejskiej 4 maja 2016 roku. W uzasadnieniu swojej uchwały, radni napisali: „Rada Miejska wraża stanowisko, że zarówno miejsce jak i forma, pozwoli godnie upamiętnić wszystkie ofiary tej tragedii narodowej, a wszystkim łodzianom będzie przypominać o ich zasługach i poświeceniu dla Ojczyzny”.

Inicjatorem budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej był ówczesny metropolita łódzki, abp Marek Jędraszewski. Autorami pomnika są łódzcy artyści rzeźbiarze: Krystyna Fałdyga-Solska i Bogusław Solski. – To trzeci projekt tego pomnika, który dzięki Bogu udało się zrealizować – mówi Bogusław Solski. – To dla mnie wielki zaszczyt, że to ja wraz z moją żoną mogliśmy zaprojektować ten pomnik – dodaje.

Łódzki pomnik smoleński składa się z czterech głazów czerwonego marmuru, ustawionych pionowo. Na dwóch wyższych, wypisano imiona i nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej. Pomiędzy obeliskami ustawiono krzyż, a obok niego, prostokątny blok marmuru z ewangelicznym fragmentem: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie na wieki” (J 11, 25-26). 

Pomnik usytuowano na placu katedralnym, pomiędzy katedrą, a wyższym seminarium duchownym. Warto nadmienić, że poświęcony dziś pomnik, tworzy całość z płaskorzeźbą Matki Bożej Katyńskiej, która została poświęcona w kwietniu 2015 roku. Płaskorzeźba znajduje się na osi pomnika w linii prostej, prowadzącej do krzyża ustawionego pomiędzy obeliskami.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 kwietnia

Wtorek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni/wspomnienie św. Marcina I, papieża i męczennika
«Trzeba wam się powtórnie narodzić».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 3, 7b-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter