28 maja
niedziela
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Łódź: Caritas zbuduje osiedle domów chronionych. Do zbiórki dołożył się papież

Ocena: 0
672

Łódzka Caritas we współpracy z Miastem Łódź zbuduje na działce o powierzchni 2164 m2 osiedle 10 domów chronionych przeznaczonych dla uchodźców z Ukrainy i osób w kryzysie bezdomności. Do prowadzonej na ten cel zbiórki dołożył się m.in. papież Franciszek, a dwa domy chce ufundować abp Grzegorz Ryś.

fot. Caritas Archidiecezji Łódzkiej

O wspólnym projekcie, którego realizacja już się rozpoczęła, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś wraz z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską poinformował w środę na konferencji prasowej w łódzkiej kurii. Jak wyjaśnił abp Ryś, pomysł stworzenia osiedla całorocznych domów dla uchodźców zrodził się na jednym ze spotkań komitetu zajmującego się pomocą w sytuacji kryzysu wojennego, w którym uczestniczą także przedstawiciele magistratu - zadeklarowali oni szybkie przygotowanie odpowiedniej działki.

Idzie o dom dla ludzi, którzy z powodu trwającej 105 dni wojny w Ukrainie, musieli ją opuścić, poszukując bezpieczeństwa dla siebie i swoich rodzin. To przede wszystkim kobiety z dziećmi. (...) Polską specyfiką jest, że przyjmujemy naszych gości w domach, nie budujemy obozów dla uchodźców. Niezależnie od przekonań i wyznań ludzie pootwierali swoje domy, co z miesiąca na miesiąc staje się trudniejsze

- podkreślił metropolita łódzki.

Zaprezentował także pismo z Watykanu, podpisane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego, z którego wynika, że papież Franciszek zobowiązuje się do sfinansowania jednego domu na planowanym osiedlu i przelania 30,5 tys. dolarów na konto łódzkiej Caritas, bo to ona będzie podmiotem nadzorującym powstanie osiedla i jego funkcjonowanie.

Metropolita łódzki już wcześniej obiecał, że osobiście dołoży się do zbiórki, co potwierdził w środę.

Zadeklarowałem, że sfinansuję budowę dwóch takich domów. Podtrzymuję to. To nie są pieniądze diecezji, ale pochodzą z honorariów za moje książki. To moje własne dochody, których nie mam na, co wydawać, bo nie mam żony, dzieci, rodziny; moją jedyną rodziną jest łódzki Kościół, więc tym mogę ten Kościół wywianować

- odpowiedział na pytania o swój udział w zbiórce.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 28 maja

Niedziela Zesłania Ducha Świętego
Niech chwała Pana trwa na wieki,
niech Pan się raduje z dzieł swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 20,19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Uśmiech ze spotkania z Bogiem

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter