30 listopada
czwartek
Andrzeja, Maury, Konstantego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

List premiera z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Ocena: 0
2465

Przekazujemy pełną treść listu premiera Mateusza Morawieckiego z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

fot. pixabay.com

Szanowni Państwo,

dla nas, Polaków – narodu który w czasie ostatniej wojny poniósł wielką i krwawą ofiarę – Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to moment szczególny. Polacy i Żydzi mają wspólne dziedzictwo, wspólną tysiącletnią historię życia na jednej ziemi – POLIN. Dlatego też pamięć o Holokauście jest dla nas wszystkich zobowiązaniem, by nigdy nie dopuścić do triumfu ideologii, która życie ludzkie pozbawić chciała wartości.

Wyrazem wspólnoty łączącej oba narody była postawa Polaków ratujących Żydów. Oddają ją słowa Wojciecha Kalwińskiego, który wraz z rodziną ukrywał w swym gospodarstwie dwadzieścia cztery osoby: „Cokolwiek stanie się z Wami, stanie się z nami”. Siła sumienia, poczucie wspólnoty tak charakterystyczne dla naszego kraju, silniejsze były od strachu. Dzięki takim bohaterom ocalały dziesiątki tysięcy istnień. Znaczący jest fakt, że wśród wszystkich odznaczonych medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata najwięcej jest Polaków. To w naszym kraju powstała także jedyna na świecie organizacja państwowa ratująca Żydów – Żegota. I choć zapewne nie poznamy nazwisk wszystkich dzielnych ludzi niosących pomoc, kolejne pokolenia żyjące dzięki nim są dowodem ich zwycięstwa.

Tutaj pod warszawskim Pomnikiem Bohaterów Getta, winny zatem wybrzmieć z całą mocą słowa, że w Polsce nie ma miejsca na nienawiść ani tym bardziej na jej promowanie. Nasi przodkowie walczyli o Polskę wolną od totalitaryzmów. Oddawali życie za wolność naszą i Waszą.

Chciałem mówić tylko o tym jak wspólnie dzieliliśmy los ofiar niemieckich zbrodniarzy, jak razem wspieraliśmy się w walce z niemieckim faszyzmem i jak razem bronimy prawdy o Holokauście.

Polska i Izrael podpisały umowę o współpracy w walce z kłamstwami o Holokauście. W myśl tych ustaleń, my Polacy wprowadzamy przepisy, które mają nie tylko pokazywać prawdę o straszliwych zbrodniach popełnianych na Polakach, Żydach, Romach i innych narodach, ofiarach okrutnych totalitaryzmów: niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu ale także dających tarczę obronną przed kłamstwami w postaci kar za szerzenie nieprawdy.

Dziś nie wystarczy tylko przypominać kto był katem a kto ofiarą, trzeba także karać tych, którzy czynią starania zmierzające do zatarcia prawdy o zbrodniach ludobójstwa, których sensem jest odwrócenie prawdy historycznej.

Łączy nas wspólny los ofiar i ten straszny los powinien nas łączyć, a nie dzielić, na wieki we wspólnej walce o prawdę historyczną, aby po wsze czasy cały cywilizowany świat pamiętał o zbrodniach z czasu II wojny światowej. I aby wszyscy wiedzieli kto był ofiarą, a kto katem.

Szanowni Państwo, upamiętnienie dramatu Holokaustu, jego ofiar i bohaterów, nie może być zobowiązaniem tylko na dzisiaj. To nie mogą być tylko wielkie słowa i gesty, lecz codzienna postawa szacunku do bliźniego. To ona cechowała naszych rodaków - rodzinę Ulmów, małżeństwo Żabińskich, czy Irenę Sendlerową i wielu innych, którzy ratując jedno życie, ratowali całą ludzkość.

Z wyrazami szacunku

Mateusz Morawiecki

(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 listopada

Czwartek, XXXIV Tydzień zwykły 
Pójdźcie za Mną,
a uczynię was rybakami ludzi.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 4, 18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter