29 maja
środa
Magdaleny, Bogumily, Urszuli
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

List od ks. Madana

Ocena: 0
1721

Fundacja Christiani, mała i skromna, w cele ma wpisane „propagowanie wartości chrześcijańskich, pomoc dla dyskryminowanych i prześladowanych chrześcijan, pomoc wzajemną”

fot. PAP/EPA/HARISH TYAGI

Zazwyczaj kwestowali w Wielką Sobotę przed warszawskim kościołem Jezuitów na Starym Mieście, tuż obok katedry. Byli wdzięczni, bo przecież nie każdy proboszcz zaprosi kwestarzy – parafie mają swoje własne potrzeby. Ale tam byli akceptowani i stawali z wyciągniętymi rękami, aby Fundacja Christiani mogła wysłać choć skromne dary dla katolickiej parafii św. Pawła w Balliguda, w Indiach, gdzie bieda – nie tylko materialna – jest tak straszna, że nawet się nam o takiej nie śniło.

Fundacja Christiani, mała i skromna, w cele ma wpisane „propagowanie wartości chrześcijańskich, pomoc dla dyskryminowanych i prześladowanych chrześcijan, pomoc wzajemną” i rzeczywiście, przede wszystkim organizuje pomoc dla tychże prześladowanych chrześcijan. A konkretnie ze stanu Orisa (dziś Odisha) w Indiach, gdzie w 2008 r. doszło do pogromów, w których życie straciło ponad stu wyznawców Chrystusa, straty zaś materialne i moralne były ogromne: uszkodzono 232 kościoły oraz ponad 5 tys. chrześcijańskich domów. Fundacja ma już parę konkretów na koncie, w tym wizytę w Polsce zarówno biskupa z Indii, jak i księdza z parafii w Balliguda oraz wysyłaną tam pomoc. Liczy się każde dziesięć złotych, bo tam za dwa dolary rodzina może przeżyć cały tydzień.

Ale w tym roku stanąć pod kościołem nie ma jak. Pod żadnym. Wszędzie epidemia.

W parafii św. Pawła w Balliguda też panoszy się koronawirus i też wszyscy mają maseczki na twarzach. I też panuje konieczność zachowywania social distance, czyli odległości między ludźmi. Stoją dwa metry od siebie nawet wtedy, kiedy idą po wodę, bo w wioskach nie ma bieżącej wody. Ksiądz Madan Sual Singh – rok temu za zaproszenie Fundacji Christiani był w Polsce, o czym informowaliśmy w naszym tygodniku – jeździ po wsiach, odprawia Msze Święte, organizuje działania edukacyjne i podnosi na duchu, rozwozi pomoc higieniczną i opowiada ludziom o Bożym miłosierdziu.

Parafia św. Pawła w Balliguda jest położona w stanie Odisha, w rejonie Kandhamal, w diecezji Cuttack-Bhubaneswar, którą zarządza abp John Barwa SVD.

Księdza Madana poznałam rok temu. Spotkał się z dziennikarzami i odprawił Mszę Świętą w moim parafialnym kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie. Spytałam go, dlaczego zmieniona została nazwa stanu, i do dziś wstyd mi za to pytanie. Ksiądz Madan spojrzał ze smutkiem – że nie rozumiem takich prostych rzeczy – i wyjaśnił coś, czego przecież sama uczę: jeśli chcesz zmienić stosunek odbiorców do jakiejś sprawy, nazwij ją inaczej. Indie nie chciały, aby świat pamiętał o pogromach w stanie Orisa – i zmieniły mu nazwę. Po prostu.

Ale my też nie pamiętamy. Fundacja Christiani do dzisiaj nie znalazła w Warszawie parafii, która podjęłaby się „siostrzanej współpracy” z parafią św. Pawła w Balliguda, w diecezji Cuttack-Bhubaneswar, w stanie Odisha. Ksiądz Madan nie traci nadziei, że katolicy w Warszawie będą się razem z nimi modlić, że będą trwać z nimi w Chrystusowej jedności, czego wyrazem mogłaby być Msze Święta odprawiana tu i tam, na przykład raz w miesiącu. Bo że oni się za nas modlą, widać nawet na wielkanocnym zdjęciu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz i publicystka, współautorka m.in. "Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych" oraz " Podstaw warsztatu dziennikarskiego", prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW, współtwórca i była, wieloletnia sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 maja

Środa, VIII Tydzień wielkanocny
Syn Człowieczy przyszedł, żeby służyć
i dać swoje życie jako okup za wielu.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 32-45
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter