19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Lekcja dobroczynności i historii

Ocena: 0
4353

Ponad 24 tony żywności, przyborów szkolnych i środków czystości trafiło do Polaków mieszkających za wschodnią granicą. Udało się też zebrać prawie 35 tys. zł, które zostały przekazane najbardziej potrzebującym rodakom.

fot. archiwum KSM

Dobiegła końca druga edycja akcji charytatywnej „Polak z sercem”, organizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, którą swoim patronatem objął tygodnik „Idziemy”. – Po sukcesie pierwszej edycji podjęliśmy akcję jeszcze raz. Okazało się, że podwoiliśmy wynik z poprzedniego roku. Dobro zaprocentowało i mogliśmy pomóc wielu naszym rodakom za wschodnią granicą – opowiada Patryk Czech, przewodniczący Prezydium Krajowej Rady KSM.

Organizatorzy zwracają uwagę, że pomoc Polakom, którzy zostali na Wschodzie jest naszym obowiązkiem. – Chociaż nasi rodacy żyją dziś na terenach, które Polska utraciła w wyniku II wojny światowej, to w ich sercach wciąż gości miłość do ukochanej ojczyzny – przypomina ks. Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM.

Zebrane dary i środki finansowe trafiły m.in. do rodzin wielodzietnych, osób chorych, samotnych i starszych żyjących w okolicach Lwowa i Kamieńca Podolskiego, na Ukrainie oraz do potrzebujących Polaków w Grodnie, na Białorusi. – W obwodach, które odwiedziliśmy, panuje bieda. Pomocy potrzebują przede wszystkim samotne, schorowane osoby starsze. Cieszyło je to, że my tu w Polsce o nich pamiętamy i nie jesteśmy obojętni na ich los – opowiada Patryk Czech.

Wizyty w każdym z odwiedzonych domów były pełne wzruszeń. Obdarowywani, często ze łzami w oczach, dziękowali za pomoc i pamięć o nich. Podkreślali, że nigdy nie zapomnieli, kim są, i wciąż dbają o polskie tradycje. – Wizyta na Ukrainie była dla młodych wolontariuszy wartościową lekcją historii, czasem pięknych spotkań, po których wspomnienia zostaną na zawsze – dodaje ks. Lubowicki.

W inicjatywę zaangażowało się ponad 1200 wolontariuszy z 22 diecezji. – Chciałbym bardzo podziękować wszystkim za hojność a członkom KSM włączającym się w akcje – za zaangażowanie i wrażliwe serca, organizację zbiórek w terenie, segregowanie i pakowanie darów. Wyrazy wdzięczności przekazuję również także wszystkim, którzy pomogli w transporcie darów – wylicza Patryk Czech, podkreślając, że organizacja takiej ogólnopolskiej akcji to ogromne wyzwanie logistyczne. Zapewnia, że akcja będzie kontynuowana również i w tym roku.

Pobyt na Ukrainie pokazał, że Polacy mieszkający na Wschodzie bardzo potrzebują wsparcia materialnego, ale też, jak zauważa Patryk Czech, gestów solidarności.

– Na Ukrainie mieszkają Polacy – przypomina – którzy naprawdę Polskę kochają, wspominają ją z sentymentem i mówią o sobie z dumą: „Jestem Polakiem”.

 

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zrzesza ok. 10 tys. młodych ludzi w wieku 14-30 lat, pragnących twórczo wykorzystać swoją młodość. Głównym jego celem jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan, a także aktywne uczestnictwo we wspólnocie Kościoła. W tym roku Stowarzyszenie obchodzi 30-lecie reaktywacji. Centralne obchody odbędą się w październiku w Warszawie. Inicjatorem reaktywacji KSM był św. Jan Paweł II. Ogólnopolska strona stowarzyszenia: www.ksm.org.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter