20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Lato z Caritas

Ocena: 0
1530

Wyjazd pomaga dziecom pokonać trudności obecne w ich życiu.

fot. Caritas Polska

Dzięki Wakacyjnej Akcji Caritas 25 tys. dzieci polskich i 1,8 tys. dzieci z Białorusi, Litwy, Ukrainy i Gruzji spędzi kilka letnich tygodni poza domem. Ale działania Caritas w tym czasie to także stacjonarne świetlice środowiskowe i różnorodne zajęcia dostosowane do wieku uczestników.

Wakacyjna Akcja Caritas wychowała już jedno pokolenie podopiecznych. Przez ponad 20 lat stanowi wiodącą i rozpoznawalną inicjatywę prowadzoną w okresie letnim. Jej adresatem są dzieci z rodzin, których nie stać na pełnopłatny wyjazd na wakacje. W ten projekt charytatywny włączają się wszystkie diecezjalne zespoły Caritas. Podopieczni świetlic parafialnych i socjoterapeutycznych oraz młodzież objęta programem „Skrzydła” mogą skorzystać z kolonii, półkolonii i wycieczek. Daje to możliwość oderwania się choć na moment od środowiska lokalnego i niejednokrotnie trudnej sytuacji rodzinnej.

– Programy kolonijne zostały tak skonstruowane, aby oprócz ekscytującego wypoczynku obejmowały całościowy rozwój dziecka i były skierowane na integralny rozwój osobowości. Podczas pobytu realizowane są wycieczki integracyjno-edukacyjne, warsztaty historyczne, artystyczne, taneczne, a także zawody sportowe – mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

W tym roku na kolonie z Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej wyjedzie 650 dzieci, które odwiedzą m.in. Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Krynicy Morskiej, Bocheniec w Górach Świętokrzyskich w pobliżu rezerwatu przyrody, malowniczą wioskę Kacwin na Spiszu czy Czarny Dunajec. Łącznie na wypoczynek wyjedzie 13 turnusów. Jak co roku, oprócz relaksu na świeżym powietrzu, dzieci nabywają nowych umiejętności i uczą się współdziałania w grupie.

fot. Caritas Polska

Młodzież polonijna poszerzy wiedzę o polskiej tradycji, kulturze, języku i gospodarce. Czas wolny uczestnicy będą spędzać przy ognisku, grając na gitarze i śpiewając polskie piosenki. Dla wielu z nich takie wyjazdy są szansą nawiązania nowych znajomości, czasem nawet na długie lata. Część kosztów muszą jednak pokryć rodzice.

– W ubiegłych latach bywało, że gdy pokrywaliśmy koszty całościowo, dzieci nie stawiały się nawet na zbiórkę – wspomina ks. Rafał Paździoch z diecezji warszawsko-praskiej. – Teraz to się już nie zdarza – dodaje.

Ważnym elementem podczas wyjazdów jest edukacja religijna, a zwłaszcza kształtowanie tożsamości chrześcijańskiej. To, co odróżnia dzień na koloniach organizowanych przez Caritas, to modlitwa na jego początek i zakończenie. – Pamiętamy też o znaku krzyża przed posiłkiem – opowiada ks. Paździoch. – Co roku przygotowujemy nowy program zajęć i tematycznej zabawy. W tym skupiamy się na postaci Ducha Świętego, wedle hasła „W mocy Bożego Ducha”, a także na osobie Stanisława Moniuszki. Jak dzieci przeżyły ten czas, jakie są ich wrażenia, będzie można usłyszeć 7 września na spotkaniu pokolonijnym organizowanym na warszawskiej Pradze, przy ul. Kawęczyńskiej 49.

Dzieci z diecezji radomskiej mogą przez cały rok korzystać ze świetlicy socjoterapeutycznej, która jest czynna od godz. 10 do godz. 15. Codziennie otrzymują gorący posiłek, a także warzywa, owoce i słodkości. W tej ciepłej, przyjaznej przestrzeni, czeka na nie nie tylko pomoc w nauce, ale również zabawy tematyczne i wyjścia w ciekawe miejsca, których z różnych względów nie mogą oczekiwać od rodziców. W tym roku szkolnym na listę wpisało się 52 chętnych, ale przychodziło ok. 30 dzieci. Za to w okresie wakacyjnym zainteresowanie ofertą świetlicy znacznie wzrasta, choć sytuacja materialna wielu rodzin się poprawiła.

Siostra Małgorzata Bińkowska, opiekunka świetlicy Akademia Młodych w Radomiu, zauważa: – Dzieci, które do tej pory się nudziły, mają szersze możliwości. Nieraz słyszę: „Siostro, ja pojutrze nie przyjdę, bo mama zapisała mnie na zajęcia taneczne”. To pokazuje, że dzięki programowi 500+ rodzice wreszcie zaczęli inwestować w dzieci. Cieszę się, widząc, że dzieci mogą teraz skorzystać z oferty, która wcześniej nie była dla nich dostępna.

Ze świetlicy socjoterapeutycznej korzystają najczęściej dzieci od zerówki po nastolatków, ale ci ostatni stanowią wąską grupę. Mimo oferty dostosowanej do wieku młodzież woli samodzielnie organizować swój wolny czas. Podopieczni Akademii Młodych znajdujący się w najtrudniejszej sytuacji materialnej i rodzinnej mogą liczyć także na dwutygodniowy wyjazd nad morze.

– W te wakacje jedziemy do Jastrzębiej Góry. Dla 42 dzieci będzie to turnus bezpłatny – informuje s. Bińkowska.

Ponadto Caritas diecezji radomskiej dofinansowuje wyjazdy w parafiach. Do tych, którzy pozostaną w mieście, a nie będą mogli lub chcieli skorzystać z oferty świetlicy, kierują swoją ofertę pedagodzy uliczni. Ich rolą jest dotarcie tam, dokąd nie docierają profesjonalni terapeuci, a niezbędna jest pomoc oraz stworzenie bezpiecznej, wspierającej relacji.

fot. Caritas Polska

Wakacyjna Akcja Caritas zorganizowana przez Caritas Diecezji Siedleckiej w tym roku składa się z dziewięciu turnusów, które potrwają od 13 czerwca do 23 sierpnia. Wyjazdy do Ptaków koło Nowogrodu, Biskupina, Zakopanego czy Broku, tak jak w innych diecezjach będą pełne atrakcji, przemyślanej, dobrej zabawy i odpoczynku w duchu chrześcijańskim. Weźmie w nich udział około pięciuset dzieci i młodzieży z diecezji siedleckiej oraz dzieci polonijnych z Białorusi, w przedziale wiekowym od sześciu do 18 lat. Każdy z turnusów obejmie 10 dni, ze szczególnym uwzględnieniem programu profilaktycznego, co oznacza zajęcia z zakresu promocji zdrowego stylu życia i zapobiegania uzależnieniom. Organizatorzy zapewniają zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie, transport, materiały dydaktyczne oraz upominki.

– Dzieci są bardzo zadowolone – ocenia ks. Paweł Wojdat, moderator duchowy Caritas diecezji siedleckiej. – Każdy turnus jest inny, każdy ma swoją specyfikę. Nasza oferta jest bogata i urozmaicona. Chodzimy do aquaparku, odwiedzamy Straż Pożarną, Policję. Zajęcia uczą pracy nad emocjami i asertywności, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci pochodzących z rodzin z różnymi dysfunkcjami, zagrożonych niedostosowaniem społecznym czy doświadczających przemocy. Staramy się na bieżąco rozwiązywać ich problemy, zwłaszcza te, które wychodzą podczas zajęć albo wizyt u pielęgniarki. Niejednokrotnie okazuje się, że drobna dolegliwość, z jaką przyszły, jest faktycznie pretekstem do zwrócenia na siebie uwagi, porozmawiania i bycia zauważonym. Po prostu chcą, by ktoś się nimi zainteresował. Szukają tego, czego nie mają we własnych domach – dodaje ks. Wojdat.

A tam, jak wiadomo, występują różne deficyty –zdarza się, że dzieciom brakuje poczucia bezpieczeństwa, rodzicom – umiejętności wychowawczych; nieraz istnieje problem alkoholowy. Taki wyjazd jest więc znacznym wsparciem dla dzieci i młodzieży w pokonywaniu trudności obecnych w ich życiu. Dla tych, którzy nie zawsze mają możliwość przeżywania dzieciństwa radośnie i beztrosko, kolonie stanowią okazję do rozwoju kompetencji społecznych i własnych zdolności emocjonalnych. Dzieci mogą również integrować się podczas pogodnych wieczorów i pogłębiać znajomości. Każdego dnia część czasu zostanie przeznaczona na modlitwę, aby wyjazd z Caritas był jednocześnie wyjazdem z Panem Bogiem.

Przeważająca większość uczestników to dzieci w wieku szkolnym. Opiekę nad nimi sprawują: kierownik turnusu, wychowawcy-wolontariusze oraz pielęgniarka, a zajęcia dodatkowo poprowadzą pedagog i psycholog. Pierwszy turnus wyruszył na letni wypoczynek już 13 czerwca; ostatni odjedzie 14 sierpnia do Broku.

Projekt Wakacyjnej Akcji Caritas na terenie Polski jest częściowo współfinansowany przez Senat RP. Wypoczynek umożliwiają także darowizny indywidualnych ofiarodawców, jak również dochód z dystrybucji wigilijnej świecy Caritas. Zgłoszenia dzieci odbywają się przez parafie lub diecezje. Akcja trwa do 31 sierpnia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter