19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kwiat Dobrej Nowiny, czyli lilia św. Józefa

Ocena: 3.01428
13942

Ten bezpretensjonalnie piękny, elegancki, pachnący biały kwiat ma dla chrześcijan wyjątkowe znaczenie.

W bogatym wyborze lilii uprawnych można znaleźć odmiany wszystkich kolorów, kształtów i rozmiarów. Jednak to właśnie lilia św. Józefa (Lilium candidum) pozostaje najbardziej poszukiwanym gatunkiem. Ten bezpretensjonalnie piękny, elegancki, pachnący biały kwiat ma dla chrześcijan wyjątkowe znaczenie.

 

Królowa lilii

Lilia św. Józefa, nazywana też lilią św. Antoniego lub po prostu lilią białą, to jeden z łatwiejszych w uprawie gatunków zimotrwałych. Ta dorastająca przeciętnie do 100 cm wysokości bylina ma kilka cech charakterystycznych. Po pierwsze, w porównaniu do swoich krewniaczek kwitnie bardzo wcześnie, bo już w maju. Po drugie, jest w tym kwitnieniu nadzwyczaj hojna – każdy jej pęd nosi prawdziwą „koronę” z kilku albo nawet kilkunastu okazałych kwiatów. Po trzecie, smukłe, lejkowate, czysto białe kwiaty lilii św. Józefa wydzielają słodki, bardzo przyjemny zapach. Z ich płatków sporządza się leczniczą nalewkę, doskonałą na trądzik i opryszczkę. Dzięki swoim właściwościom leczniczym lilia biała mogłaby stać się cennym okazem w przydomowym zielniku, najczęściej jednak sadzi się ją w miejscach dobrze wyeksponowanych: na rabatach, w dużych donicach bądź w dekoracyjnych grupach na trawnikach.

 

Bogaty w znaczenia symbol

Lilia biała była kwiatem symbolicznym już w czasach antycznych. Grecy poświęcili ją Herze i wierzyli, że wonne białe płatki zdobią łoże małżeńskie bogini. Lilii, jako symbolu niewinności i czystości, nienawidziła Afrodyta. Warto przywołać tu jedną z legend biblijnych, wedle której kwiaty lilii miały wyrosnąć z ziemi w miejscu, gdzie spadły łzy Ewy wygnanej z Raju. Symbol ten przejęła Nowa Ewa, czyli Maryja. Białe płatki pięknego kwiatu oznaczają czystość i dziewictwo Matki Zbawiciela, a złociste pręciki – promienie łaski Bożej. W scenach Zwiastowania białą lilię jako Boży znak Dobrej Nowiny przynosi Niepokalanie Poczętej Archanioł Gabriel. Ponadto gatunek L. candidum (jako bylina cebulowa, która co roku „zamiera” jesienią i „odradza się” wiosną) stał się symbolem Zmartwychwstania. W Polsce jest kojarzony przede wszystkim z dwoma świętymi: św. Józefem, który podjął się opieki nad brzemienną Maryją i maleńkim Chrystusem, mężem sprawiedliwym i czystym, oraz św. Antonim, uważającym białą lilię za symbol świętości w człowieku. Z tej przyczyny jej kwiaty często widujemy na obrazach jako atrybuty świętych. Jeszcze lepiej podziwiać je „na żywo” w ogrodzie, by cieszyć się nie tylko ich olśniewającą urodą, lecz również słodkim zapachem.

Bogaty wybór cebulek kwiatowych dostępny jest w Sklepie Świat Kwiatów – https://sklep.swiatkwiatow.pl/cebulki-i-sadzonki/

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter