11 grudnia
poniedziałek
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kwatera 1920 roku

Ocena: 0
197

Cmentarz Wojskowy na Powązkach jest jedną z najważniejszych polskich nekropolii, a jedną z najważniejszych jego części stanowi kwatera żołnierzy 1920 r. – teraz pięknie odnowiona.

fot. Marcin Kalicki

Cmentarz powstał w 1912 roku, na rozkaz władz carskich, dla żołnierzy i urzędników garnizonu. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nekropolia została przejęta przez Kurię Polową Wojska Polskiego i po trzech latach, dzięki staraniom generała brygady Mieczysława Poniatowskiego, uzyskała miano cmentarza wojskowego ze wszystkimi uprawnieniami, ale i obostrzeniami. Jedną z pierwszych decyzji, podjętą przez powołaną specjalnie komisję połączonych dwóch resortów: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Spraw Wojskowych, było przeprowadzenie ekshumacji, a także przeniesienie na Powązki szczątków żołnierzy poległych na polu walki, jak również zmarłych w stołecznych szpitalach wskutek zadanych im ran pomiędzy 1918 a 1920 rokiem, w tym żołnierzy toczonej w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku Bitwy Warszawskiej, zwanej „Cudem nad Wisłą”. Utworzono dla nich wielką wspólną kwaterę.

Już 1 listopada 1929 roku na Powązkach Wojskowych odsłonięto Pomnik Orląt Warszawskich na cześć poległych uczestników wojny 1920 roku. Tuż przed wybuchem II wojny światowej po raz pierwszy kwatery wyremontowano. Wyrównano wówczas położenie grobów, tworząc namiastki alejek. Dodatkowo każdy z nich zyskał identyczny betonowy krzyż.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 33 (619), 13 sierpnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 23 sierpnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły