24 maja
piątek
Joanny, Zuzanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kuchciński: trzeba wzmocnić znaczenie naszego regionu w polityce europejskiej

Ocena: 0
120

– Trzeba wzmocnić znaczenie naszego regionu w polityce europejskiej, wzmocnić suwerenność naszych państw, aby ich interesy nie były lekceważone na forum międzynarodowym – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Marszałek Sejmu we wtorek wziął udział w konferencji "Europa Karpat" zorganizowanej w ramach XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Kuchciński przekonywał, że region Karpat to bardzo ważny obszar społecznie i kulturowo.

Na terenie Karpat, tych geograficznych, mieszka ponad 20 mln ludzi, ale jeżeli obliczymy zasób ludzki mieszkańców państw karpackich (...), to doliczymy się ponad 150 mln ludzi – powiedział marszałek Sejmu. Podkreślił, że to jest siła, o której powinniśmy pamiętać; powinniśmy też – jego zdaniem – mieć ambicje działać w takim kierunku, żeby "być traktowani jak równi z równymi, wolni z wolnymi w całej Unii Europejskiej".

Specyfiką współpracy jest wielkowymiarowość Europy Karpat. Pod jednym szyldem mieszczą się przedsięwzięcia, które łączy troska o zachowanie wielokulturowości, bioróżnorodności, a także (troska) o zrównoważony rozwój – powiedział Kuchciński. Jak mówił, Polska angażuje się w projekty dotyczące ochrony środowiska, inicjatywy naukowe, przedsięwzięcia o wymiarze społecznym i politycznym, a także we współpracę polityczną.

Zależy nam na utrzymaniu i wzmacnianiu wymiaru parlamentarnego współpracy w ramach Europy Karpat (...). Duże nadzieję pokładamy też we współpracy miast karpackich – podkreślił Kuchciński.

Marszałek Sejmu wskazał też na "pewną spójność" w polityce zagranicznej – polskiej oraz państw Europy Środkowej i Wschodniej. Wymienił w tym kontekście inicjatywę Trójmorza oraz Grupę Wyszehradzką.

Warto zabiegać o podmiotowość całego regionu, mam na myśli naszą część Europy, aby wzmocnić jego znaczenie w polityce europejskiej, ale również wzmocnić suwerenność naszych państw, żeby interesy państw nie były lekceważone na forum międzynarodowym – podkreślił Kuchciński. Dodał, że przykładem skuteczności takich działań jest projekt połączeń drogowych ViaCarpatia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 maja

"To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali."

Dziś w Kościele: piątek V tygodnia Wielkanocy
+ wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 15,22-31; Ps 57 (56),8 i 10.11-12; J 15,12-17
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -